Cenu převzala ve středu při slavnostním zahájení mezinárodního folklórního festivalu v Červeném Kostelci. Cenu mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje udělují krajští radní od roku 2017. Tento titul nahradil původní ocenění Zlatý kolovrat.

Lenka Špetlová Máslová paličkované krajce podlehla už v době studia a věnuje se její výrobě už více než 26 let. Návrhy si vytváří a realizuje sama. Ve svých začátcích se věnovala hlavně klasické krajce, později začala ke tkanině přidávat polodrahokamy, chirurgickou ocel, dřevo a další materiály, a to hlavně při výrobě šperků. V posledních letech se věnuje také malbě olejovými a akrylovými barvami a celou kompozici doplňuje svoji paličkovanou krajkou.

close Krajkářka Lenka Špetlová Máslová z Hostinného získala ocenění mistr tradiční rukodělné výroby. info Zdroj: Královéhradecký kraj zoom_in Krajkářka Lenka Špetlová Máslová z Hostinného získala ocenění mistr tradiční rukodělné výroby.

Krajkářka z Hostinného prezentuje svoji práci nejen na tuzemských trzích, ale i v Německu a na Slovensku. Návrhy publikuje také v časopise Krajka a své znalosti a schopnosti ráda předává jako lektorka budoucím krajkářkám. Řada krajek Lenky Máslové Špetlové zdobí stěny nejen u nás, ale i v zahraničí. Zájem projevili zákazníci dokonce z Pensylvánie v USA.

"Žijeme v moderní době, ale nesmíme dopustit, aby z naší společnosti zmizely zkušenosti, postupy, dovednosti a technologie, které znali a rozvíjeli naši předci. Těší mě, že v našem regionu tradiční rukodělná řemesla nadále kvetou," uvedla krajská náměstkyně pro kulturu Martina Berdychová.