Režisérovi a scenáristovi Tomáši Hodanovi byla předlohou tragédie z března 1913. Při závodu v Krkonoších tehdy zemřeli Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Natáčecí plán počítá s třiceti dny v rozmezí února až dubna. "Nechtěli jsme utéct před počasím do ateliéru. Věříme, že točit na místech, kde se to všechno stalo, se projeví i v syrovosti a dramatičnosti výsledného filmu," uvedl režisér Tomáš Hodan.

Autoři filmu chtějí připomenout i opomíjenou postavu Emericha Ratha, který se snažil Hanče zachránit. "Emerich Rath si zaslouží, aby ten příběh znovu zazněl a aby se v příběhu vyjevila jeho linka, protože tam sehrál obrovskou roli a je to hrozně zajímavá postava," říká jeho filmový představitel Marek Adamczyk, kterého můžou momentálně vidět diváci v seriálu České televize Kukačky.

V hlavní roli Bohumila Hanče se představí Kryštof Hádek, další postavy historického příběhu ztvární Judit Bardos, Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek, Pavla Beretová, Jaroslav Plesl, Jan Nedbal, Cyril Dobrý, Jan Hofman a další. Začátkem února prošli herci kurzem otužování, aby zvládli náročné horské podmínky.

Film produkuje společnost Punk Film, která vytvořila kromě pohádky Čertí brko i několik celovečerních dokumentů, projekt Ceny Paměti národa a distribuci Divadla Járy Cimrmana.