Na trati musí pes a jeho pán předvést skutečně perfektní souhru. Například zvíře musí během chůze na povel zalehnout a nevyrazit za majitelem, který odchází. Reakce na povely musí být okamžité a přesné. Připomínají tak výcvik služebních psů. Dá se říci, že soutěžící obedience musí být vycvičeni ještě lépe. Důkazem je další úkol, při kterém z hromady dřívek musí pes podle pachu vybrat ten, kterého se dotknul jeho pán.

Soutěžící, jichž přijelo padesát z celé republiky, hodnotila osmičlenná komise v čele s Johannem Kurzbauerem, prezidentem mezinárodní organizace obedience.

Součástí čtyřdenního setkání byly také semináře a školení. Těch se ujala Petra Florschuetz, která žije v Rakousku a patří mezi uznávané trenéry i závodníky v tomto sportu. Na seminářích si zájemci vyzkoušeli jednotlivé cviky a naučili se, jak je co nejlépe provádět. Další část byla určena instruktorům, kteří budou nyní po celé republice učit obedience další zájemce.

Akce na Novém světě pokračují pro veřejnost už ve čtvrtek, kdy se koná Pochod za buřtem. Start je ve 13 hodin od útulku. „Na pětikilometrové trati budou na majitele psů a jejich miláčky čekat stanoviště, kde si vyzkouší různé kynologické dovednosti a vědomosti. V cíli bude připraven pro účastníky táborák,“ prozradila organizátorka Daniela Hoblová.