Celkem se na celostátní soutěži představilo devětatřicet filmů, devatenáct snímků do hlavní soutěže neprošlo. „Nesplnily některou z podmínek, například délku nebo nebyly kvalitní,“ vysvětlila Olga Nedvídková, ředitelka Jedničky. Už v předvýběru zaujal název filmu Proč děda zvrací. „Zděsili jsme se, co to může být. Nakonec se z filmu stal jeden z vítězů,“ doplnila ředitelka. Dílo Matěje Marka z Ostravy je příběhem jeho dědy, který létá v akrobatických letadlech. Novinkou bylo letos složení poroty. Ta se několik let neměnila. Letos v ní poprvé zasedli Miroslav Tuščák z Ipos – Artama, metodik Emil Pražan a televizní režisér Petr Záruba. O cenách rozhodovala také osmičlenná dětská porota.

Na soutěž přijela řada účastníků z Ostravy, Blanska, Děčína, ale i z Bratislavy. Právě mladí slovenští tvůrci si letos odnesli řadu cen. V kategorii do 11 let obsadily všechna přední místa děti z Vyhne. „Je mezi nimi i pětiletý autor. Poslali nám velice pěkné práce, většina byla animovaná,“ vysvětlila Lucie Nedvídková, další z organizátorů.

Na veřejné projekce, bohužel, nedorazila téměř žádná veřejnost. Ani na slavnostní vyhlášení se nepřišel téměř nikdo podívat. Rozhodování dětské a odborné poroty se v některých kategoriích zcela lišilo, jinde se téměř shodly. Hlavní cenu dětské poroty si odnesl snímek Les bez stromů Ondřeje Hejny z Hradce Králové. Ten vyhrál i kategorii do 26 let u odborné poroty. Ta hlavní cenu neuděluje, vybírá ale nejhumornější film přehlídky. Putovní klaun míří už po páté do Děčína, tentokrát za snímek Ničemu nevěřte Romana Káleckého. Porota ale ocenila vysokou kvalitu většiny soutěžních filmů. Ve větší míře než v minulých letech se tu objevily animované snímky, byla vidět dobrá práce s kamerou. Porotci ale upozornili na největší problém. "Ten film je dobře udělaný, lépe to ani nešlo. Ale chybí tomu základ, dobrý scénář, dobrý příběh," komentovali řadu snímků. To rozhodně nechybělo vítěznému filmu Ondřeje Hejny. "Je to příběh vyprávěný beze slov. Klaun se probouzí a pomocí fotografií představuje svůj minulý život. Byl to úředník, zabraný jen do práce, který neměl čas na rodinu. Pak si uvědomil svou prázdnotu a začne radit lidem, jak se mají správně chovat, žít a co je v životě důležité. Na závěr odchází se svou rodinou," prozradila obsah asi nejvíc oceňovaného filmu Lucie Nedvídková. Na průběh festivalu měly negativní vliv informace o tom, že město má zájem nějakým způsobem do pořádání dalších ročníků. Místo organizování tak musely pracovnice Jedničky chystat podklady pro úředníky.

Výsledky: dětská porota: do 11 let - 1. Vladimír Illichman: Pochutka, 2. Boris Irglár: Havária, 3. Sofia Čepková: Hawai, všichni Vyhne, Slovensko

12 - 15 let: 1. Ondřej Unucka: Závod o život, Ostrava, 2. Tomáš Daněk: Marťan spasitel, Ostrava, 3. Ondřej Nevoral: Úklady a láska, Blansko.

16 - 19 let: 1. Jana Kozlová, Tereza Černá: Náš krajan, Nová Paka, 2. Jan Šustáček: Kluk hledá štěstí, Blansko, 3. Daniel Bek: Arasiel, Choceň.

20 - 26 let: 1. Ondřej Hejma: Les bez stromů, Hradec Králové, 2. Jan Veselý: Delej, máme výjezd, Jaroměřice nad Rokyt., 3. Martina Balzerová: S foťákem pod vodou, Teplice.

dětské TV a školní studia: 1. Roman Kálecký: Ničemu nevěřte, Děčín, 2. Ján Háber: Náhody neexistují, Bratislava, Slovensko, 3. Marek Bujok: Naše iglú, Ostrava.

Výsledky odborné poroty: do 11 let - 1. kolektiv: Mariage, Brno, 2. Vladimír Illichman: Pochutka, 3. Tamara Iglárová: Švihadlo, oba Vyhne, Slovensko

12 - 15 let: 1. Ondřej Unucka: Závod o život, Ostrava, 2. Tomáš Daněk: Marťan spasitel, Ostrava, 2. Dorota Gvozdjáková: Zvedavé mačiatka, Bratislava, Slovensko, 3. Ondřej Nevoral: Úklady a láska, Blansko.

16 - 19 let: 1. Jan Šustáček: Kluk hledá štěstí, Blansko, 2. Jana Kozlová, Tereza Černá: Náš krajan, Nová Paka, 3. Patrik Balon: Tarzan, Havířov.

20 - 26 let: 1. Ondřej Hejma: Les bez stromů, Hradec Králové, 2. Jan Veselý: Delej, máme výjezd, Jaroměřice nad Rokyt.

dětské TV a školní studia: 1. Matěj Marek: Proč děda zvrací, Ostrava, 2. Jiří Černý: Opeřený kouzelník, Havířov, 3. Roman Kálecký: Ničemu nevěřte, Děčín, 3. Ján Háber: Náhody neexistují, Bratislava, Slovensko.

Cena Jiřího Beneše za nejhumornější film: Roman Kálecký: Ničemu nevěřte.