Kabáti zpívali v Pardubicích, což však lídr Vojtek asi ani nevěděl

Kabáti nechali Pardubice čekat. Nejen na svůj závěrečný koncert, ale i během něj. O to triumfálnější však byl začátek samotného vystoupení. Dojem z prvního hitu – Corridy, který roztleskal natěšené fanoušky, ale Pepa Vojtek zazdil svou větou: „Dobrý večer! Po všech dlouhých letech se k vám do Jihlavy vrátil Kabát!“ Dlouhou dobu se pak názvu města vyhýbal a až později ho v zákulisí někdo vyvedl z omylu. Až na tento drobný incident, o kterému se ráno smály skoro celé Pardubice, však koncert po hudební stránce naplnil všechna toužebná očekávání.

Skupina z rukávu tahala jeden hit za druhým. Je vidět, že své fanoušky má kapela dokonale přečtené. Dovede si svoje posluchače bavit. Z toho pramení i jejich popularita – mezi diváky byly, na rozdíl od jiných kocertů, celé rodiny i s dětmi. Počet spokojených návštěvníků se pohyboval kolem dvaadvaceti tisíc a v publiku zněla i němčina či polština. Další plus pro organizátory byla i zvláštní tribuna pro zdravotně a tělesně postižené návštěvníky, kteří by v davu, který se tlačil ke svým oblíbencům, neměli příliš šancí.

Vařící publikum se nechalo strhnout ke zpěvu s Pepou Vojtkem poměrně záhy na píseň Starej bar. Pepa Vojtek se úchýlil i k životním radám a moudrům. Varoval, mimo jiné, i před kouřením a močením proti větru a snad v předtuše budoucích událostí varoval ornitology, aby si chránili své ptáky. Rovněž nadšeným hlasem pozdravil všechny alkoholiky v zadních řadách.

Svou práci odvedl i připravený světelný park, který zatímco kapela naplno hrála Bruce Willise, osvětlil celé publikum skoro jako ve dne. Rovněž zvuk z reproduktorů byl na náležité úrovni a bez problémů přehlušil provoz nedalekého letiště, kde vrtulníky cvičily noční přistání.

Po ohňové show doprovázející skladbu Go, Satane, go! sezval Pepa celou kapelu na předsunuté pódium za účelem fotografické momentky.

„Zvedněte nad hlavu své fotografické přístroje a mobily též. Máte možnost si nás vyfotit pohromadě, dokud ještě dejcháme! Nikdo vám je nesebere, je vás tu víc než nás a většina je i silnější,“ dožadoval se zpěvák záře objektivů.

Počasí se na poslední chvíli umoudřilo, z čehož měl Pepa Vojtek, který vodu z mraků ani z lahve moc rád nemá, radost, o kterou se s posluchači podělil: „Jsem rád že nepršelo, hurá! Tady bylo líp, než v Hradci!“

Poslední takty zvládli Kabáti krátce před dvacátou třetí hodinou opravu s přehledem. Píseň Kdoví jestli, si diváci vytleskali. Rozjařený Vojtek se za skupinu s Pardubicemi rozloučil z výšky svého výsuvného pódia.

Odchod z megakoncertu připomínal pochod smrti

Více než dvacet tisíc lidí si v úterý našlo cestu na závěrečné vystoupení koncertního turné rockové kapely Kabát. Pardubické závodiště se poučilo od svých sousedů v Hradci Králové, kde se koncert uskutečnil nedávno a pro návštěvníky připravilo desítky stánků s občerstvením. A tak se ani i při obrovské mase lidí netvořily u stánků fronty. Poměrně dobře zvládnutá organizace však trvala jen do třiadvacáté hodiny, kdy Josef Vojtek se svojí kapelou opustil pódium. V tu ráno totiž zhasla veškerá světla, která po celou dobu koncertu osvětlovala nejen monstrózní pódium, ale i celé okolí. V nastálé tmě se pak tisíce lidí tlačily k východu. Problém byl v tom, že do i z areálu dostihového závodiště vedla pro „obyčejné“ lidi pouze jediná cesta.

„Tlačenice v koridoru drátěných plotů byla hrozná. Kdyby někdo upadl, ušlapali by ho. Cesta, vlastně spíš oraniště, byla rozbahněná a plná mnohde hlubokých kaluží. Do toho tma. Nikdo vlastně ani nevěděl kam jde. S trochou nadsázky lze říct, že to byl takový pochod smrti,“ řekl nám jeden z přímých účastníků koncertu Martin Cíl.

To však nebyl zdaleka konec. Další rozčarování přišlo u hlavního vchodu, odkud se dav valil na příjezdovou silnici. Přestože je vjezdní brána široká několik metrů, byla otevřena jen jedna její část! Prostorem, jako pro korzování několika málo párů při nedělních dostizích, se nyní musely protlačit tisíce lidí. Ani za bránou závodiště to však nebylo o nic lepší. Jediná, úzká a sporadicky osvětlená cesta nestačila pojmout takový dav, navíc, když po stranách stála zaparkovaná vozidla.

„Při dostizích tady auta stát nemůžou a teď je sem pustí,“ kroutili hlavou unavení a od bahna špinaví návštěvníci. Vrcholem všeho pak bylo, když proti davu začaly najíždět taxíky. Cesta se v tu chvíli stala totálně neprůchodnou. Dopředu to nešlo, zezadu se valili další lidé. Pořadatelé ani policie nikde. Selhali? Jeden unuděný strážník seděl ve služebním autě až skoro na nadjezdu.

„Kde jsou ostatní? Proč to tady nějak neřídí či neorganizují?,“ ptala se svého manžela starší žena. „Asi kontrolují v Labské nesvítící kolaře,“ odpověděl jí s klidem její doprovod. Kupodivu policie problém neviděla. „Všechno bylo v pořádku, žádný problém jsme neshledali. U výjezdu vozidel jsme měli rozmístěny dopravní hlídky,“ řeklo nám ústy své tiskové mluvčí vedení pardubické policie. Kdo měl ale dohlížet na dav, to policie neřešila. „Kdyby došlo k nějakým problémům, v případě narušení pořádku, byla by povolána pořádková jednotka,“ dodala mluvčí Jitka Vavřinová.

Na druhou stranu je ale fakt, že město nemá s pořádáním podobných monstrózních akcí žádné velké zkušennosti. Přesto, že se v hokejové sezoně týden co týden zaplňuje ČEZ Arena téměř deseti tisíci lidmi, zde to bylo přeci jen dvakrát tolik. Navíc z arény se davy rozptýlí několika východy do různých stran. Závodiště takovou polohu nemá. „Koncert a jeho přímá organizace byly skvělé. Ten konec však, kdy nás policajti i pořadatelé nechali napospas tmě a bahnu, to byla ostuda a docela mně i zkazila pocit z koncertu,“ řekla našemu Deníku další z přímých účastnic megakoncertu.

Nezbývá, než si přát, aby se Pardubice z podobné akce dostatečně poučily.

Jak probíhal koncert?

23:06 - Koncert končí. Kromě níže uvedených hitů nechyběla také píseň Žízeň, Dole v dole a další. Cestu do Kadaně, ve které se zpívá o Pardubicích, však Kabáti závodišti nezahráli.

22:41 - Skupina Kabát pomalu končí. Právě hraje svůj snad nejznámější hit Pohoda.

22:16 - Právě hrají Malou dámu. Josef Vojtek se po faux paux s Jihlavou raději vyhýbá jménu města, lidé na něj z publika pořvávají "Pardubice"

22:09 - Další hity Kabátů: Bruce Willis, Raci v práci, Go satane go!; Písničku Go satane go Josef Vojtek uvedl: "Česká ryba, dobrá ryba, ale stačí jedna kost a Vánoce jsou v… Kdepak, vy sprosťáci, jsou pryč, v pekle!"

21:55 - Zazněly další hity: Frau Vogelrauch, Stará Lou, Porcelánový prasata

21:45 - Již zazněly tyto pecky: Corrida, Buldozerem, V pekle sudy válej, Bára, Kůže líná od Kolína, Tak teda pojď…

21:33 - Kabát se přeřekl - vítá jihlavské publikum:-( Josef Vojtek doslova řekl: "Jsem rád, že se po tak dlouhých letech Kabát dostal do Jihlavy."

21:29 - A je to tady! Před nedočkavé publikum právě vtrhla skupina Kabát! Davy šílí. Na pardubickém závodišti je podle hrubých a laických odhadů asi 22 tisíc lidí. Skupina Kabát zahájila Corridou. Stále fouká, ale zatím neprší. Frontman kapely Josef Vojtek je celý v černém a běhá po pódiu. Lidi tleskají!

20:40 - Na pódiu je herec Jiří Pomeje, který pokřtil novou desku Walda gangu. Lidí stále přibývá.

20:08 - Skupina Mewa dohrála, za okamžik nastoupí Walda gang.

20:07 - První hrubé odhady říkají, že na závodišti je zhruba 15 tisíc lidí. Počasí se zhoršuje, návštěvníci se obávají prudkého deště. Stánků je dostatek, pivo za 25 Kč teče proudem, fronty se zatím netvoří.

19:36 - Koncert vypukl. Před plné pardubické závodiště předstoupila předkapela Mewa.

19:28 - Koncert ještě nezačal. Lidé mají ještě šanci se dostat dovnitř. Parkoviště jsou ucpaná, cesty rozbahněné. Pardubické závodiště je však téměř plné.

19:06 - Pardubické závodiště je téměř zaplněno, davy lidí stále přicházejí. Policisté mají vše pod kontrolou, zatím žádný problém. Automobily stojí téměř všude. Všude jsou policisté

Fotogalerie z autogramiády na této adrese.

O celém Turné 2007

„Turné začalo zcela netradičním způsobem, a to ve finských Helsinkách, kde se skupina Kabát zúčastnila finále Eurosongu. Kapela tam od 2. května zkoušela a ve dnech 10. a 12. května se zúčastnila evropského finále. Kvůli této významné akci jsme museli odsunout původní začátek turné, plánovaný na 11. května do Pardubic. A protože nechceme fanoušky z Pardubicka o koncert připravit, rozhodli jsme se tam celé turné 26. června ukončit,“ říkají pořadatelé.

Jako každý rok mají i letos pro Kabáty připraveno překvapení. Předloni to byly pečené kachny a létání ve vrtulníku, letos si budou moci uvařit svoje pivo v soukromém pivovaru.

A jak bude vypadat scéna v Pardubicích? Jako aréna na corridu! Bude mít na šířku 60 metrů, do hloubky 30 metrů.

Na pódiu budou LED panely s projekcemi, vytvořenými ke každé písni, plus dvě velkoplošné projekce na bocích scény, aby byly vidět detaily i z velké dálky od pódia. Nachystány jsou i zajímavé open-air pyroefekty.

Přepravu techniky zajišťuje 12 kamionů , které vezou asi 60 tun materiálu.