Pořadatelé společenských akcí vědí, že pokud nasadí vysoké ceny, diváci nepřijdou. Proto se vporovnáním zloňským rokem vstupenky zdražují jen minimálně. „Když má člověk zvažovat, jestli si koupí chleba nebo lístek do kina, vyhraje uvětšiny chleba,“ řekl nám jeden zpořadatelů kulturních vystoupení.

Například Dům kultury vTrutnově zdraží vletošním roce opětikorunu vstupné na pořady pro školy a na pohádky pro děti. „Dosud jsme drželi cenu hodně nízko. Jen na třiceti korunách, přičemž vjiných městech se platí ipadesát korun. Ta letošní pětikoruna navíc je nutná, abychom na těchto pořadech neprodělávali,“ vysvětlila ředitelka Zina Rýgrová.

Cenu vstupenky na další kulturní akce se tu vypočítávají znákladů na jednotlivé pořady. „Záleží na výši honorářů, cestovních výloh a dalších nákladů umělců. Musíme být aspoň na nule a neprodělat,“ dodala Rýgrová. Dům kultury dostává od města dotaci padesát procent ze svého celoročního obratu. Spravuje tři domy a kromě zisku zpořadů se snaží vydělávat na pronájmech sálů, výlepové službě, zvučení akcí, které pořádají jiné subjekty a na další vedlejší činnosti.

Také domy dětí a mládeže, které pořádají různé kurzy a kroužky od nového roku zdražení nechystají. Například ceny vkrálovédvorské Jedničce jsou stejné jako vloňském roce. Bez obav mohou být také lidé vHostinném a okolí. Vše při starém zůstává vtamním zařízení pro děti a mládež.

Knihy letos podraží díky zvýšení daně. Služeb veřejných knihoven tak bude využívat určitě mnohem víc lidí. Královédvorský Slavoj ceníky nemění. Dospělí zaplatí stovku, děti mají průkaz za polovinu. Rodinná průkazka vyjde na 130korun. Ke změnám vceníku poskytovaných služeb nemusela sáhnout ani například Městská knihovna Vrchlabí. Roční průkazka pro dospělé stojí inadále 150korun, děti do patnácti let pak platí 50korun.