Cílem mezinárodní soutěže je možnost konfrontace světového houslařského umění a setkání všech lidí, kteří mají rádi housle. Soutěž se koná potřetí v Náchodě, kde se zakladatel české krkonošské houslařské školy Věnceslav Metelka (1807 - 1867) v roce 1829 učil.
Včerejší soutěž v řezbě hlavice s količníkem model Stradivari byla veřejnosti přístupná a pro soutěžící povinná. Každý účastník pracoval vlastním nářadím a vstupní polotovar z javorového dřeva mohl být předřezán k liniím šneku, opracován rašplí a pilníkem a na dokončení hlavice při vlastní soutěži mohli houslaři použít už jen houslařský nůž, dláta a pilku. Elektrická nářadí a smirkový papír byly vyloučené. V soutěži v řezbě hlavice nešlo o rychlost, ale o kvalitu modelu a použitého materiálu. Ještě před samotným zahájením byla do každého materiálu vypálena soutěžní značka.
Úkolem porotců, kteří včera hodnotili již kompletně vyrobené nástroje, bylo obodovat umělecko řemeslné zpracování a tónovou kvalitu. Každý porotce měl svůj protokol, do něhož zapisoval body po každém kole. „Samozřejmě, pro mě je naprosto prioritní zvuk houslí, zda se krása, která je vložena do podoby nástroje, projeví i na tom tónu. Nejlepší kombinace těchto hledisek určí celkového vítěze,“ vysvětlil Jaroslav Svěcený, který včera večer od 19 hodin zahrál na několik unikátních nástrojů, starých až tři století.