Tvůrce dokumentárního snímku Krkonošské rohačky, pražský novinář a etnograf Vít Smrčka, při té příležitosti poskytl Deníku rozhovor.

Jak se to stane, že pražský novinář natočí dokument o zpracování dřeva v Krkonoších?
Dostal jsem se k tomu přes výzkum horalské lidové kultury v Krkonoších. Řadu let jsem o svážení a zpracování dříví sbíral informace. Film jsme pak točili dva roky.


Kde jste materiály sháněl?
Hlavně od pamětníků. Vyšli mi vstříc lidé, kteří dřevo sváželi ještě v mládí. Dneska to jsou vlastně sedmdesátníci, pan Josef Tylš, Hartmann Hampel, Rudolf Ruse, ale především dnes už zemřelý Fridrich Kneifel z Janových Bud.

Narazil jste na něco, co vás překvapilo, co se třeba moc neví?
Určitě je to spousta věcí. Ono to je totiž naprosto nezpracované téma. Existuje pár informací, konzultoval jsem to s etnografem, profesorem Baranem, který obecně o svážce dřeva někdy v padesátých letech napsal článek. Shodli jsme se, že k tomu neexistuje žádná literatura. Dá se říct, že to byla práce téměř od nuly.

Jaké je vůbec v regionu povědomí o svážce dřeva, hlavně mladé generaci to asi moc neříká?
Postupem času se povědomí samozřejmě vytrácí. Před čtyřiceti lety se dělaly poslední svážky na rohačkách. Ještě v padesátých letech to některá polesí praktikovala, poslední zmínka je z Malé Úpy někde z roku sedmdesát.

Kde mohou lidé dokument spatřit?
Film bych chtěl distribuovat přes DVD, jednám i s Českou televizí. Viděli to tři dramaturgové, všem se snímek líbí, ale je otazník, jestli se to vůbec do televize nakonec dostane.

Nečinilo vám, jakožto novináři, potíže vypořádat se s filmařským řemeslem?
Nějaké zkušenosti už mám. Dělal jsem televizní týdeník pro Středočeský kraj. Předtím jsem točil magazíny pro kabelové televize. Velké problémy jsem s tím neměl.

Uvažujete i o pokračování Krkonošských rohaček?
Já bych hrozně rád, ale ono už moc není z čeho. Základní materie je ve filmu asi už vyčerpaná. Já sice mám natočeno asi přes dvacet hodin hrubého materiálu, to je pomalu na dva tři celovečerní filmy. Ale to, co jsem chtěl říct, jsem řekl.