„Poslední tři roky jsem vystavoval v zahraničí i doma a jsem tím již naplněn. Proto jsem vymyslel projekt Tak fotíme my!, do kterého jsou zapojeni klienti Stacionáře Trutnov,“ vysvětluje Jahoda a pokračuje: „Jde mi o výtvarnou fotografii, moc mě zajímá, co z toho vznikne.“ Do projektu je zapojeno patnáct zdravotně oslabených a tělesně postižených lidí ve věku od 18 do 35 let.

„Poté, co jsem dostal od starosty Adamce, kterému se nápad zalíbil, zelenou, domluvil jsem se s ředitelem galerie, Alešem Pražanem na výstavě,“ poznamenává Jahoda. Projekt je rozdělen do tří fotografických skupin – portrét, zátiší a krajina. „Zatím ještě není vhodné počasí, takže fotografujeme uvnitř. Ale už se moc těšíme na jaro,“ říká Jahoda, který k projektu přizval dalšího trutnovského fotografa Vladimíra Groha.

Firma Nikon CZ Praha věnovala projektu patnáct fotoaparátů, které klientům stacionáře zůstanou, a město poskytlo finanční podporu na zakoupení příslušenství, jako jsou baterie a paměťové karty. „V současné době má každý svůj fotoaparát, učí se s ním zacházet a fotografuje. Naposledy jsme fotili proti sklu v okně staré pivní lahve,“ pochvaluje si Jahoda.

Jeho žáci jsou podle něho velmi vnímaví. „Na seznamovací schůzce jsem jim třeba ukazoval svoje práce. Nyní se chystáme vyfotit velikonoční zátiší, aby těmi obrázky podarovali rodiče a kamarády,“ říká k plánům a dodává: „Snažím se jim učení podat zábavnou formou. Jsem jeden z nich, mám také foťák na krku. Jsou ohromně vděční za všechno, co děláme. Když přijdu na hodinu, je vidět, že se na focení moc těší.“

Slavnostní vernisáž projektu Tak fotíme my! se uskuteční 22. října v Galerii města Trutnov. „Výstava bude odměnou pro postižené za jejich práci, pro jejich rodiče, přátele a také pro lidi, kteří mi s projektem pomohli,“ dodává Jiří Jahoda, který bude na výstavě prezentovat také svoje snímky, které pořídil při výuce.