Trutnovská knihovna připravila tři pravidelné akce, které zaplní celý měsíc. První je Čteme dětem z mateřských škol, které se konají při pravidelných návštěvách školek. Zajímavé setkání generací nabízí knihovna každou středu od 13 do 15.30 hodin. Vše vysvětluje název Děti čtou seniorům a naopak.
Další z akcí se koná také každý den. Od 12 do 14 hodin si budou skupinky dětí číst vzájemně do ouška a společně budou sestavovat obsah přečteného.
Pro první až čtvrté třídy základních škol chystají trutnovské knihovnice soutěže v rychlém čtení.

Už umím číst je název akce pro děti prvních tříd. Ve středu 17. března odpoledne budou knihovnice čekat na děti prvních tříd, které si už umí samy přečíst knížku. V knihovně se mohou pochlubit knihovnicím a vrstevníkům svou dovedností. Obdrží malý dárek a mohou si vyrobit záložku s motivem dráčka, jako připomínku letošního významného výročí města.

Už ve středu od 13 do 16 hodin mohou děti v pobočce v Horním Starém Městě prožít odpoledne pohádek čtených knihovnicemi i dětmi. Ty si zde mohou vyrobit památku na toto odpoledne.

Pro dospělé je určena soutěž Nejpilnější čtenář roku, která ocení návštěvníky s nejvíce výpůjčkami za uplynulý rok. Hlasovat mohou i v anketě o nejoblíbenější knihu. Anketní lístky jsou k dispozici v oddělení pro děti.

Chystají besedu o problémech s čtením

Soutěže a ankety chystá také královédvorská knihovna Slavoj. Čtenáři se mohou vyjádřit k fungování kulturního zařízení a navrhnout zlepšení. Anketní lístky jsou k dispozici na všech odděleních. Také tady budou hledat Čtenáře knihovny za uplynulý rok, nejaktivnější uživatele z každého oddělení čeká malá pozornost.

Včera začal oblíbený kurz Internet pro začátečníky. Do konce měsíce se budou učit dvě skupiny, především seniorů a žen na mateřské dovolené, zvládat práci s webem.

Pro děti je určena soutěž Pidižlův poklad. Neposedného skřítka z Písmenkového království zná většina žáků dvorských škol. Tentokrát se s ním děti vydají hledat tajemství staré truhly plné zaprášených knih.

Netradiční setkání chystá Slavoj na středu 17. března. Nese název Literární úsměvy. „Je to setkání knihovnic se čtenáři. Návštěvníci se mohou těšit na humorné povídání o knížkách, představíme také své oblíbené knížky. Akce se koná v literární čajovně, doplní ji ochutnávka kávy a čajů,“ prozradila Marta Staníková, ředitelka Slavoje.

Připraveny jsou také dvě Noci s Andersenem. Jedna z nich se ponese v duchu Japonska, připravila ji spisovatelka Ivona Březinová. Poslední březnový den chystá Slavoj setkání se Stanislavou Emmerlingovou, autorkou knížek a pracovních listů nazvaných Když dětem nejde čtení. Bude hovořit o tom, proč je čtení důležité, jak nacvičit čtení v domácím prostředí a jak zvládat, když to dětem nejde.