Tak jako každoročně, i letos připravili pořadatelé pro hudební fanoušky řadu letních festivalů. Mezi nimi samozřejmě nechybí ani open air festival Keltská noc.
Nejvýše položený festival v Česku

Dějištěm se už po šesté stane Harrachov. Keltská noc je tak festivalem s nejlepším výhledem a s nejvyšší nadmořskou výškou v České republice. „Letos se můžete těšit už na sedmnáctý ročník. Původně začínal v Jablonci nad Jizerou a nakonec, a my doufáme že definitivně, zakotvil v Harrachově, kde se koná již pošesté," podotýká Pavel Martínek, hlavní organizátor festivalu.

V doskočišti mamutího skokanského můstku se tak v pátek 10. a v sobotu 11. srpna objeví mnoho zajímavých skupin a známých interpretů. Letošní ročník se zaměří na domácí scénu a na hosty ze Slovenska. Mezi účinkujícími nebudou chybět oblíbené kapely, jako Vypsaná fixa, Horkýže Slíže či Wohnout.

Na pódiu vystoupí i méně známé skupiny, jakou například liberečtí punkeři hrající pod názvem Kohout plaší smrt. Kromě názvu, který je spojuje se stejnojmennou sbírkou Františka Halase, je k tomuto básníkovi poutá i téma deziluze a smyslu života podávané s vtipnou nadsázkou. Nebude chybět ani český herec a písničkář Jiří Schmitzer. O finále sobotního dne se již tradičně postará „domácí" parta Tři sestry.

Jako hlavní hvězda tohoto večera měla vystoupit pěvecká legenda Eva Pilarová. Ta ale z technických důvodů musela svou účast odvolat. Její vystoupení tak nahradí česká rocková hudební skupina Alkehol. „Nápadů i skupin jež přicházely v úvahu jako náhrada bylo víc, ale ve prospěch Alkeholu rozhodlo ve finále několik faktorů: provázanost se skupinou Harlej, která letos na Keltské noci též účinkuje, a v neposlední řadě nás fascinoval ten kontrast s paní Pilarovou," sděluje Pavel Martínek.

Večírek pro nedočkavé

Festival zahájí v pátek 10. srpna ve 12 hodin Krkonošská Dechovka, ale pro skalní fanoušky je připraven program už na čtvrteční podvečer. Jim bude náležet Večírek pro nedočkavé, na kterém vystoupí tři skupiny: Prozatimní řešení, Kulturní zřízenost a Žádnej stres. „Jedná se o mladé kapely z regionu, kterým chceme touto cestou dát šanci na prezentaci," říká Pavel Martínek.

Pro všechny je připraveno široké zázemí, které zajistí jejich pohodlí. Pořadatelé se letos rozhodli umístit stanové městečko přímo za areál festivalu. Návštěvníci tudíž nebudou muset stoupat z kempu k poslechu kapel do kopce. Pro diváky je připraveno jeviště, které pojme více jak 8 tisíc fanoušků a festivalové městečko. Zde bude občerstvení včetně krajových specialit, stánky se suvenýry, čajovna, i atrakce pro sportovní vyžití. Ani nejmenší nepřijdou zkrátka. Je pro ně připraven stylový dětský koutek a množství zábavných soutěží.

Pořadatelé jsou připraveni i na nepředvídatelné letní počasí. „Budou připraveny velkokapacitní stany, kam se mohou návštěvníci festivalu před slotou případně schovat. Kapely to budou muset vydržet na pódiu," dodává Pavel Martínek.

Program

Čtvrtek 9. srpna – Večírek pro nedočkavé: Prozatimní řešení (19.00), Kulturní Zřízenost (20.00), Žádnej stres (21.10), finále ženského oštěpu OH 2012 (22.00). Vstup je zdarma.

Pátek 10. srpna: Krkonošská Dechovka (12.00), Kohout plaší smrt (12.30), Lety Mimo (13.20), Znouzectnost (14.20), N.V.Ú. (15.25), Jiří Schmitzer (16.35), Pipes and Pints (17.45), Vypsaná Fixa (19.10), Horkýže Slíže (20.35), Wohnout (22.10), Krucipüsk (23.55), Carlos and His Coyotes (1.10).

Sobota 11. srpna: 11.20 Deratizéři, 12.05 VHS, 13.05 Schodiště, 14.10 Doctor P.P., 15.15 Rybičky 48, 16.20 Gangnails, 17.30 E!E, 18.40 De Bill Heads, 20.00 Harlej, 21.30 Tři sestry, 23.15 Alkehol, 00.55 VIZA (USA).

Nikola Fátorová