Nazpíval titulní písničku k filmu Padesátka, který nyní brázdí česká kina. Natočil k ní i tematický videoklip. Nejen o něm a filmu povídal zpěvák Michal Hrůza v rozhovoru.

V Liberci zazpívá zdarma na náměstí Dr. E. Beneše se svou kapelou Hrůzy u příležitosti běžkařského závodu v sobotu 9. ledna od 19 hodin. Na sever se pak ještě jednou vrátí v rámci šňůry Hrůza v divadle.

Dětství máte hodně spojené s Turnovem. Kus vaší rodiny žije v Liberci. Takže máte k tomuto kraji asi velký vztah.
Ano, v dětství jsem žil na Turnovsku. Moje maminka a sestra žijí v Liberci. Mám rád mimořádně hezkou zoologickou zahradu, byť to asi říká každý. Ale rád jezdím do Jizerek a na Ještěd. Pak taky Smědavu a vesničku Jizerku. Tam je to strašně krásný.

Máte vztah k horám? Lyžujete? Troufl byste si na Jizerskou padesátku?
Hory mám moc rád. Jizerské hory patří mezi mé nejoblíbenější a Jizerskou 50 jsem několikrát absolvoval.

PADESÁTKA. K filmu nazpíval Hrůza titulní písničku.

V kinech běží film Padesátka, ke kterému jste napsal píseň, první od vašeho návratu. Videoklip je hodně akční, o přípravě nebo nepřípravě na běžkařský závod, jak jste si užil natáčení?
Přiznám se, že to byla pro všechny velká legrace, ale taky se přiznám, že viset na kruzích a zpívat u toho není až taková legrace, jak jsem si myslel (smích).

Většina filmových písniček, které jste napsal, byly hodně úspěšné. Už je to nějaký ten pátek, co jste dělal soundtrack k filmu. Vrátíte se k tomu ještě?
Pokud bych znovu dostal nabídku, udělal bych s radostí obojí.

Osobně mě hrozně baví písnička k seriálu Vyprávěj. Padne jako ulitá.
Budu ti vyprávět, ta vznikla na objednávku. Dostal jsem za úkol vymyslet, o čem ta píseň bude. Tím, že je to chronologické, že ten seriál se stále vyvíjí od dob, kdy byla Eva a Karel byli mladí a končí to, když jsou v důchodu. Přišlo mi, že krásné pojítko mezi nimi bude jejich vztah. V tom seriálu byli chviličku bez sebe. Takže pokaždé ta píseň vyzní jinak. Byť je tam ta počáteční zamilovanost a je mladická. Naštěstí ti tvůrci si to vybrali.

Takže vám jen řekli, napište písničku k seriálu.
Já jsem dostal tři díly scénáře. Vymyslel jsem to a tvůrcům se to líbilo. Jindy to je delší, ale tahle práce byla moc příjemná.

Dnes jste považovaný za jednoho z nejlepších českých popových skladatelů. Složil jste něco i jiným interpretům. Tuším, že Anetě Langerové.
Málo. Zase tolik toho není. Anetce jsem složil Vodu živou.

Na soundtracku k filmu Martin a Venuše jste spolupracoval se zpěvačkou Toxique Klárou Vytiskovou. Dokonce s vámi zpívala čtyři písničky i na koncertu v Liberci v dubnu.
Navázali jsme na koncert, který proběhl v karlínském Foru. To byl můj první koncert po delší době se sedmi kamarády. Vystoupili tam například David Koller, Aneta Langerová, Xindl X, Anna K., Michal Malátný a další.

Říkali jsme si, že by bylo super, kdyby to šlo protáhnout, ale samozřejmě všichni mají nějaké svoje projekty. Ale jediná Klárka má volno, protože se jí narodilo miminko. Tak jsme jezdili společně.

Odjela s námi dvanáct koncertů. Začala dokonce zpívat i Píseň kovbojskou, kterou normálně zpívá Lenka Dusilová. Bylo to hrozně fajn, je to bezvadná holka.

Nedávno jste vydal i DVD? Jsou na něm i útržky jarního turné nebo jde o živák z Fora Karlin? 
Na DVD je kompletní záznam koncertu a dokument, který s námi natočil režisér Michal Budinský a moderátorka Lenny Trčková.

V Libereckém kraji jste kromě samostatného koncertu a Benátské hrál také na menším komornějším festivalu, který se teprve zajíždí Mezi kopci. Písničku Duše do vesmíru, kterou s vámi zpívá právě Klára Vytisková, si s vámi střihla manželka Petra Fialy Zuzana. Byl to spontánní nápad?

Ano, bylo to spontánní. Dohodli jsme se v zákulisí a zkusili to. Mňága jsou bezvadní lidi, takže to bylo fajn.

Jak dopadlo vaše turné Hrůzy v divadle? Byla to pro vás nová zkušenost?

Ano, "prkna, co znamenají svět" je opravdu úžasné prostředí, kde i hudba zní trochu jinak, protože je v ní všechno dokonale slyšet. Naše turné po divadlech jsme zpestřili také hostováním mnoha herců, např. Jiří Dvořák, Honza Budař, Marek Taclík, Václav Kopta a další..

V Jablonci nás čeká zastávka na pokračování divadelní šňůry v dubnu.

Co chystáte v roce 2016? Mohou se těšit fanoušci na novou desku? Budete na nějakých zásadních festivalech či chystáte další turné?
Hlavní úkol letošního roku bude tvorba nových písní a lidé se také mohou těšit na pokračování jarního turné po divadlech, které jsme pro zájem fanoušků přidali. V létě se objevíme samozřejmě na festivalech, ale jak jsem říkal, nejvíc se budeme soustředit na práci ve studiu.

MICHAL HRŮZA na Jizerské 50

sobota 9. ledna od 19 hodin

Náměstí Dr. E. Beneše, Liberec

HRŮZA V DIVADLE

Michal Hrůza s kapelou Hrůzy na divadelním turné

pátek 29. dubna od 19 hodin

Městské divadlo, Jablonec nad Nisou