Ve sbírkách jilemnického Krkonošského muzea se zachovaly vzácné a krásné vzorky z 18. století. Ty nyní návštěvníci mohou vidět na výstavě nazvané Za krásou modrotisku.

Autoři expozice si však nekladou za cíl jen poučení návštěvníka o historii výroby, i když ani tento aspekt samozřejmě nepominuli. Chtějí především ukázat postup výroby modrotisku a zdůraznit krásu minulé i současné produkce. Její rozmanitost je bez nadsázky nepřeberná a dodnes zůstává školou vkusu a půvabu.

Návštěvníkům muzeum nabídne nástroje, historické tiskařské formy, vzorníky i množství finálních výrobků. Řadu exponátů zapůjčilo Muzeum textilu v České Skalici. Současné rukodělné výrobky poskytla firma Jaroslava & Jiří Danzinger. Výstava je otevřená do 6. září denně mimo pondělí.

Modrotisk je negativní tisk spočívající ve vykrytí zvoleného vzoru rezervážní směsí, která zabrání proniknutí barvy k textilu. Původně se k obarvení indigem, importovaným přírodním barvivem, používala zákazníky donesená domácí lněná plátna. Ve druhé polovině 19. století pak lněná a bavlněná plátna přímo z továren.

Od konce 18. století pronikal modrotisk do lidových krojů, jeho obliba vzrostla hlavně v 19. století. Pro některé oblasti jako například Horácko nebo Valašsko se stal typickým materiálem. V 19. století byla modrotiskařská dílna snad v každém malém městečku, ve 20. století jich začalo ubývat. Dodnes jsou v Česku v provozu dílny v Olešnici a ve Strážnici.