V rozhovoru pro Deník se rozpovídal o svém novém CD, víře v Boha, ale i slavném oscarovém filmu Ostře sledované vlaky, kde ztělesnil hlavního hrdinu. „Kamerovky na Miloše Hrmu dělalo víc adeptů, včetně pana režiséra, ale nakonec pan režisér Jiří Menzel uznal, že jsem hezčí," vzpomíná Neckář téměř po 48 letech.

Ve Vrchlabí vystoupíte na Krkonošských pivních slavnostech. Dovolte takovou obligátní otázky na úvod: máte rád pivo a jaké nejvíce preferujete?
Pivo si dám občas jen k jídlu, nejraději Plzeňský prazdroj, chutná mi i Bernardova desítka, ale většinou dávám přednost neperlivé vodě a minerálce, někdy i vinnému střiku.

Jak trávíte letošní léto? Najdete mezi koncerty a festivaly čas i na odpočinek popřípadě na delší dovolenou?
Doufám, že do konce září dokončíme natáčení nového alba, které by mělo být v prodeji letos před vánocemi. Víkendy většinou koncertujeme s Bacily na letních festivalech a městských slavnostech, takže dovolená se nekoná.

Na Filmovém festivalu v Karlových Varech měla premiéru zdigitalizovaná verze filmu Ostře sledované vlaky. Jak se vám po těch letech líbil Miloš Hrma ve vašem provedení?
Na premiéře „Vlaků" ve Varech jsme byli s bratrem, ale jen na skok. Viděli jsme jen začáteční scénu mého monologu a pak jsme nasedli do auta a odjeli hrát a zpívat na Moravu.

Jaké máte vzpomínky na tento film? Musel jste projít schválením od Bohumila Hrabala nebo si vás vybral režisér Jiří Menzel s tím, že to budete právě vy a nikdo jiný?
„Kamerovky" na Miloše Hrmu dělalo víc adeptů včetně pana režiséra, ale nakonec pan režisér Jiří Menzel uznal, že jsem „hezčí"… (smích). Jirka mě pak šel ukázat Hrabalovi do jeho domečku v Libni. Když mě tam pan Hrabal uviděl, řekl hned Jirkovi: „Jo, je to on!" Tím jsem byl pro tu roli schválen. Byl to můj první film a po osmačtyřiceti letech na něj dnes rád vzpomínám. Velký sál hotelu Thermal byl natřískaný publikem všech generací a ti mladší seděli i na schodech nebo stáli.

Na začátku letošního léta jste vystoupil i na moravském Velehradě na „Dnech dobré vůle". Jak se vám tam líbilo? Je pro vás víra nějak důležitá?
Víra je důležitá pro všechny lidi dobré vůle, a tak i pro mne. Na Velehradě jsme vystupovali s Bacily poprvé a ohlas byl velký. Přispěla k tomu určitě i spolupráce se zlínskou Filharmonií Bohuslava Martinů a sborem Stajanova gymnázia z Velehradu. Společně jsme si zahráli a zazpívali Půlnoční a Stín katedrál. Na Velehradě se nám líbilo, a publiku se zase líbily naše písničky. Nakonec jsme ještě přidávali a s publikem si znovu zazpívali Stín katedrál.

Jaké máte plány do dalšího období? Chystáte nějaký podobný hit jako byla před pár lety písnička „Půlnoční"?
Jak jsem se už zmínil, chystáme na Vánoce nové CD. Bude svátečně laděné a věřím, že si nové písničky posluchači také oblíbí. Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby některá z dvanácti písní byla hitem, ale hit se nedá naplánovat.

Na Krkonošské pivní slavnosti přijedete do samého podhůří nejvyšších českých hor. Koncertoval jste tu někdy?
Ve Vrchlabí jsme hráli naposledy někdy v minulém století. V Turnově a Trutnově to bylo nedávno, a dokonce i na náměstích. Ovšem 9. srpna ve 20.30 hodin ve Vrchlabí na náměstí T. G. Masaryka budeme hrát úplně poprvé.

Kromě vás zde vystoupí mladá nadějná zpěvačka Ewa Farna. Nestřihnete si třeba spolu nějaký duet?
Zatím žádný společný duet nemáme, ale co není, může být. To záleží na tom, jestli by i Ewa chtěla…

Zkuste nějak originálně pozvat vaše příznivce a obyvatele Podkrkonoší na váš koncert ve Vrchlabí.
Těšíme se do Vrchlabí a doufáme, že si s námi přijdete zazpívat a třeba i přiťuknout kelímkem dobrého „zrzavého" moku!

Jiří Štefek