Úvodní slovo na vernisáží pronese prof. Bohumil Skalický. V kulturní části programu vystoupí Roman Šolc (piano). Výstava potrvá až do 24. dubna a otevřena bude v úterý až v pátek od 8 do 16 hodin a v sobotu a v neděli od 9 do 16 hodin.

Michail Ščigol se narodil 26. srpna 1945 v Čeljabinsku, v letech 1964 až 1970 absolvoval Vysokou školu architektury v Kyjevě, později pak nástavbu urbanistiky Vysoké školy architektury v Moskvě. V roce 1974 byl přijat za člena Unie ukrajinských architektů. V Kyjevě působil a maloval až do roku 1990. V tomto roce poprvé přijíždí do Železnice v Čechách, aby se tu mohl věnovat léčbě nemoci svého syna.

V roce 1991 se zde usadil natrvalo a od té doby žije a tvoří v České republice. V roce 1993 byl přijat do Unie výtvarných umělců. Je rovněž členem Association of ART (UNESCO).  V roce 1999 získává české státní občanství. Doposud vystavoval nejen v České republice , ale i v USA, na Ukrajině, v Německu, Belgii, Rakousku, Itálii a na Slovensku.

Je držitelem ceny „Oskar za lidskost“ a Ceny Andyho Warhola.

Michail Ščigol je autorem velkého množství obrazů i rozsáhlých cyklů, například Noci v Železnici, Biblické náměty, Povodňová zátiší, Se Šporkem a Braunem, A. V. E. Valdštejn, Jen krátká návštěva potěší a další.

(zr)