Měří 3,5 metru, váží 2,5 tuny. Tak mohutný je ocelový jezdec sochaře Michala Gabriela, který se momentálně usídlil v přírodním areálu v Trutnově na Bojišti. Tam byla socha odhalena při festivalu Artu Kus. V září se přesune na Krakonošovo náměstí v Trutnově a příští rok do Karlových Varů na filmový festival.

Michal Gabriel patří mezi autory, kteří vzešli z výtvarné skupiny Tvrdohlaví a řadí se mezi klasiky současné české sochy. Loni umístil před Galerii města Trutnova ocelového lva, na dostihovém závodišti v pražské Chuchli má obřího, sedmimetrového žraloka. V Trutnově je trvale umístěna jeho sedmičlenná smečka šelem před Uffem.

Zásah hasičů u spadlého hradu ve Fajnparku na Hradecku. Pád způsobil silný vítr.
FOTO: Sedm zraněných dětí. V Chlumci nad Cidlinou vítr povalil skákací hrad

Socha ocelového jezdce vznikla letos, je vyrobena z nerezové oceli v trutnovské firmě Kasper. „Jezdec je archetyp mužské energie spojené s ovládnutím pohybu i zvířecí síly s touhou dát směr své cestě,“ přibližuje dílo Michal Gabriel.

„Jezdec se dotýká rukama země, jede bez sedla v podstatě nahý, oblečený jen do ocelové struktury, ze které je stvořený. Nemá podstavec, tím se stala zem, po které jeho kůň kluše. Dotýká se jí rukama, aby kůň i on zůstali stabilní,“ popisuje.

Zprávy o bankrotu byly fámy

Čtyřdenní Artu Kus na Bojišti zdaleka nebyl jen klasickým hudebním festivalem. Byl to mix různých druhů kultury. Vedle muziky patřil také divadlu, výtvarnictví či sochařství.

Art Kus Festival 2020
OBRAZEM: Art Kus Festival 2020

„Navzdory všem kolujícím fámám o prázdném areálu a našem hrozivém bankrotu můžeme s radostí prohlásit, že se festival i v rámci všech stávajících omezení vydařil nad očekávání. Účast byla dostatečná a jsme mile překvapeni odezvou, jakou sklízí netradiční koncept našeho festivalu,“ vyjádřil se po skončení druhého ročníku festivalu Artu Kus hlavní organizátor Roman Dorňák, který je provozovatelem přírodního amfiteátru Bojiště.

Po dlouhých letech se tam díky němu vrátilo promítání v letním kině a vedle nového festivalu pravidelně organizuje koncerty. Plánuje i vytvoření dětského hřiště.

Socha Michala Gabriela Ocelový žralok získala hlavní cenu na festivalu Nord Art v Německu. Loni byla vystavená před zámkem ve Zlíně, od června je na dostihovém závodišti v pražské Chuchli.
Bojišti bude dominovat nahý ocelový jezdec. Ukáže se i na náměstí