V dětském oddělení čekalo ráno na transport přibližně sedm tisíc svazků svázaných do balíčků po čtyřech, pěti knihách. „Před chvílí měly děti půlhodinovou pauzu a teď bychom měli tak do čtvrt na jednu, do půl jedné pokračovat,“ prozradila nám zástupkyně ředitelky novoměstské knihovny Lada Všetičková.
Ale nejen školáci se včera podíleli na přepravě knížek. Hned v úterý odpoledne od 15 hodin bylo na řadě oddělení pro dospělé.
„Pořádáme řetěz také odpoledne pro naše čtenáře a dospělé příznivce. Chceme posílat knížky od 15 do 17 hodin, ale uvidíme, jaká bude účast a jak nám zbydou síly,“ usmívá se Lada Všetičková, která stála na začátku dlouhého hadu lidských rukou.
Tisíce svazků putovalo z ruky do ruky v lidském hadu
„Pevně věříme tomu, že se nám sejde alespoň tolik lidí, abychom ten řetěz mohli napnout. Ale je to trošku sázka do loterie,“ nevěděla ještě včera dopoledne Lada Všetičková, kolik dobrovolníků na odpolední „směnu“ dorazí. Jak se krátce po třetí ukázalo, nebylo jich tolik, aby se lidský had natáhl od staré knihovny k nové a na trase muselo vzniknou meziskladiště. O tom, jak stěhování včera odpoledne pokračovalo, vás budeme ještě informovat.
Nová knihovna se bude slavnostně otevírat 1. listopadu a pro veřejnost začne sloužit hned následující den.
Zatímco ve staré knihovně pracovaly knihovnice ve dvou, třech místnostech, ta nová je umístěna ve čtyřpatrovém domě. „Každé oddělení bude v jednom patře. Je zde přednáškový sál či samostatná místnost na internet. Prostě diametrálně odlišné prostředí,“ těší se do nových prostor Lada Všetičková.
Knihy mezi budovami putovaly v již zmiňovaných balíčcích po několika svazcích. „Vázaly jsme to my knihovnice v počtu čtyř žen. Takto jsme sbalily nejen dětské oddělení, kde je kolem sedmi tisíc knížek, ale i oddělení pro dospělé, kde je na 20 tisíc výtisků,“ prozrazuje, co předcházelo včerejšímu stěhování. Před uzavřením knihovnice vyzvaly knihovnice dětské i dospělé čtenáře, aby si vypůjčili co nejvíce knížek a před stěhováním jim ulevili. A to se skutečně stalo. Knižní fond se výrazně ponížil a čtenáři si odnesli o téměř 4000 svazků více než ve stejném období o rok dříve.
Jiří Špreňar