Zatímco partička Burst z Nové Kaledonie to měla do Trutnova opravdu daleko, když přicestovala z ostrova uvnitř Tichého oceánu vzdáleného 1270 kilometrů od břehů Austrálie, členové kapely Člověk v plísni mohli přijít pěšky ze své zkušebny na trutnovském vlakovém nádraží.

Trutnovská skupina zaskočila ve čtvrtek za absentující borce z Paraguaye a možnost zahrát si na domácí půdě při světovém festivalu přijala s nadšením. „Jako místní kapela jsme byli ideální náhrada. Čurby nás oslovil a my řekli, že sakra jo. Taková možnost se rozhodně neodmítá, jsme rádi takovým náhradníkem,“ vysvětloval bubeník kapely Člověk v plísni Ladislav Valnoha.

Trutnováci sice hráli v době, kdy se Bojiště probouzelo k snídani a biografové lavice se teprve začaly pozvolna plnit, přesto si atmosféru užili. „Určitě to bylo největší obecenstvo, před kterým jsme dosud hráli. Bylo to bezvadné. Měli jsme trochu trému, ale spadla z nás rychle. Vyjma bubeníka, který není za bubny tolik vidět, jsme taková introvertní kapela, nemáme nacvičené kohoutí pohyby, které se tady předvádějí,“ rekapituloval vystoupení zpěvák Tomáš Tichý.

„Užíváme si nejlepší párty světa a letos jsme měli příležitost podělit se o naši plíseň, kterou tvoříme na peróně,“ doplnil Ladislav Valnoha s narážkou na zkušebnu, kterou má kapela v jedné z budov v areálu vlakového nádraží v Trutnově. Zkušebnu využijí před svým vystoupením dokonce i hvězdy letošního festivalu, američtí Repulsion. „Už se z toho stal zvyk, že tam jezdí zkoušet kapely, které hrají na Obscene Extreme, aby se trochu zahřály. Pro nás je to čest, uvolnit prostor takovým skupinám,“ přiznal bubeník Člověka v plísni (kapela je na snímku Jana Bartoše).

close Trutnovská kapela Člověk v plísni. info Zdroj: Jan Bartoš zoom_in

Trutnovské Bojiště zaplavila pořádná vlna fanoušků tvrdé hudby z celého světa. Vyznavači grindcoru obklopili jak stánky s festivalovými suvenýry, u kterých vytvořili před jejich otevřením desítky metrů dlouhé fronty, tak s hudebním artiklem. Vybírat mají opravdu z čeho. Sortiment ve třech desítkách stánků je pestrý, od LP desek přes trička, čepice a strašidelné masky až po odznáčky se symboly kapel nebo také s Trautenberkem či oblíbenými druhy sexu.

U občerstvení si musí vystačit s veganským a vegetariánským jídlem, jak je na Obscene Extreme zvykem. Proto si místo klobás dávají veganburgery, veganpárečky, vegansteak, čočkovou polévku nebo smažený tempeh (sójový hermelín).

Organizátory nepotěšily aerolinky, které nedoručily kytary japonským kapelám při jejich příletu do Prahy. Rtuťovití tvrďáci ze země vycházejícího slunce neabsolvovali dalekou cestu z Asie na trutnovské pódium zbytečně, na Bojišti zahráli s vypůjčenými instrumenty.

"Obscene není ani o tom, že tady jsou velké kapely. Můžeš si jít poslechnout kteroukoliv kapelu v jakýkoliv čas, ráno nebo v noci, a vždycky najdeš něco dobrýho," vystihl Ladislav Valnoha z kapely Člověk v plísni, čím je trutnovský festival výjimečný.

Přidává se k tomu atmosféra fanoušků ze všech osídlených kontinentů světa. "Je to neuvěřitelné, kolik národů se v Trutnově vždycky sejde. Je to tím, že tahle scéna je hrozně přátelská. Nikdy jsem při Obscene Extreme nezažil konflikt, lidi si užívají tuhle světovou párty a jsou v pohodě," přiblížil prostředí festivalu trutnovský bubeník.