„Pod tíhou bolestných událostí a smutných odchodů ke konci minulého roku jsme byli nuceni přehodnotit a upustit od původně zamýšleného věnování a letošní setkání zasvětit náčelníku Václavovi a guru undergroundu Martinu Magorovi,“ uvedl organizátor festivalu Martin Věchet a pokračoval: „Chceme tím alespoň částečně splatit dluh těm, bez nichž by nebyl ani tento festival. Je to natolik silné a pro nás zásadní, že nemůžeme jinak.“ Na festivalu tak vystoupí Havlovi a Jirousovi oblíbení umělci a pozváni budou i jejich přátelé a osobnosti českého kulturního a společenského života.
Letošní ročník měl být původně věnován obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni, která vznikla před dvaceti lety, České obci sokolské, jež si letos připomíná stopadesáté výročí od svého vzniku, a také jednomu z představitelů beatnické generace. To vše ale podle Věcheta padlo.
Častí návštěvníci
Český prezident Václav Havel i básník Ivan Martin „Magor“ Jirous byli častými návštěvníky festivalu, který vznikl v roce 1987 na undergroundových základech a kterému se přezdívá český Woodstock.
Letošní Open Air Fest Trutnov bude patřit vzpomínce na Václava Havla a Martina Jirouse
Častými návštěvníky festivalu, který vznikl na undergroundových základech v roce 1987, byli i Václav Havel a Ivan Martin „Magor“ Jirous. Právě jim bude letošní ročník festivalu věnován.
„Pod tíhou bolestných událostí a smutných odchodů ke konci minulého roku jsme se rozhodli letošní setkání zasvětit náčelníku Václavovi a guruovi undergroundu Martinu Magorovi. Chceme tím alespoň částečně splatit dluh těm, bez nichž by nebyl ani tento festival,“ vysvětluje zakladatel festivalu Martin Věchet. „Odchody nás opravdu zasáhly. Když vzpomeneme Malého velkého muže s kytarou Karla Kryla, kovboje se srdcem indiána a Slavíka z Madridu Waldemara Matušku nebo nestora českého šansonu Rudolfa Pellara, smutné odchody předloni zahájil Huňatý Šedý Vlas Ladislav Smoljak, začátkem loňského roku jej následoval Jiří Dienstbier, poté Jiří Gruša a rok smrti uzavřeli náš náčelník Václav Havel a Martin Jirous. Vnímáme to jako velké ztráty. Nepěvecký hlas náčelníka zde bude výrazně chybět, spíše už chybí.“
Náčelník se nebál
Václav Havel byl u zrodu festivalu nejen už v roce 1984. „Krátce poté, co byl náčelník propuštěn ze svého nejdelšího věznění, přijel na plánovaný koncert několika kapel ve Starých Bukách. Psal se rok 1984 a když StB koncert rozehnala, Václava Havla nenapadlo nic lepšího než všech sto padesát návštěvníků ze všech koutů republiky, které z velké části ani neznal, pozvat k sobě domů na Hrádeček. Hostil je až do druhého dne a ti nám později děkovali, jak jsme to s StB pěkně zařídili. Zatímco my skučeli v policejních celách jak smrdutí kojoti, neformální zábava u náčelníka trvala do rána a byla samozřejmě lepší než nějaký hospodský koncert ve Starých Bukách,“ vzpomíná s úsměvem Martin Věchet.
Táta Magor
„A Magor? Ten byl nejen pro mě osobně, ale věřím že i pro mnoho dalších kumpánů, můj adoptivní táta. Underground mne vychoval a společně s Chartou mi dal základ pro mnohé z toho, co jsem celý život dělal a dělám. Nebýt toho, zřejmě by nebyl ani festival. Magor, to je guru undergroundu. Jako první dokázal zformulovat ve své Zprávě o třetím českém hudebním obrození smysl undergroundu jako politického, ale především jako uměleckého vyjádření. Sám toto prezentoval svým zářivým příkladem a životním postojem nejen jako teoretik,“ vzpomíná na „ideologova“ domácí nezávislé umělecké scény Martin Věchet.
Žádné rekviem
Věnování se více než v minulých letech promítne do celého programu. O žádné rekviem se však v žádném případě jednat nebude, i když v jedné podobě možná zazní, jak naznačují pořadatelé. V Undergroundovém stanu Ivana Martina „Magora“ Jirouse budou probíhat přednášky, projekce fotografií a filmů o takzvané Druhé kultuře, debaty, ale i divoké koncerty do ranních hodin, jak to měl „Magor“ vždycky rád.
„Program celého festivalu bude laděn ještě více do žánrových rozličností. Na pódiích se budou střídat umělci různých směrů, okruhů a společenských vrstev. Od undergroundu, přes vážnou hudbu, písničkáře až po pop či metal, tak jak to měl zase rád Václav. Věříme, že to jeho duši potěší,“ říká Martin Věchet. V podhorském území bude možno vedle sebe spatřit několik legend. Setkají se představitelé volného sdružení Šafrán v čele s Jaroslavem Hutkou, současné undergroundové kapely i ikona sametového podzemí Plastic People s popověji laděnými umělci, stejně jak tomu bylo na legendárním Festivalu druhé kultury v roce 1977 na Hrádečku. Tehdy tu kromě hudebníků z undergroundové komunity vystoupila i Marta Kubišová.
Zprávy z Bojiště
Seznam hostů letošního Open Air Festu v Trutnově dostává pevné obrysy. Řada oslovených muzikantů a kapel už skálopevně potvrdila účast:
Vladimír Veith, Vladimír Merta, Ivan Hlas se speciálním projektem, Garage & Tony, L.A., Michal Hrůza a kapela Hrůzy, Velvet Underground revival, Hally Belly, Čankišou, The Plastic People of The Universe, Jiří Schmitzer, J.A.R., Irena Budweiserová, Vlasta Třešňák & Band, Neruda, Sto zvířat, Mňága a Žďorp, Petr Váša a Ty syčáci, Zuby nehty, Visací zámek, Baťa & Kalábůf něžný beat, N.V.Ú., Už jsme doma a mnoho dalších. Na trutnovská pódia se po letech vrátí Vladimír Mišík se skupinou ETC a poprvé v historii zde vystoupí legendární písničkář Jaroslav Hutka.