Necelých pět set návštěvníků zavítalo v sobotu na Svatoanenské zahradní slavnosti do areálu Domova sv. Josefa. Benefiční akce, konaná s podtitulem Slavnosti bez bariér, má už desetiletou tradici. Jedenáctý ročník se zaskvěl rozmanitým programem.Po poutní děkovné mši svaté, kterou celebroval generální vikář královéhradecké diecéze Josef Kajnek, si návštěvníci mohli vychutnat v parku koncert Tria Ivana Hlase, nebo kapely Seiftiú, pak v kostele sv. Anny kapelu Oboroh se Slávkem Klecandrem nebo hru na varhany a zvonkohru Václava Uhlíře. Nádvoří domova patřilo především dětským divákům, které pobavil hned dvakrát divadelní spolek Komedianti na káře. Pohádkou Nebojsa a žonglérským představením. Kromě zábavy se v parku a okolí prezentovala rukodělná výroba, produkty tvořivých chráněných dílen. Velký zájem byl například o pekárenské dobroty.

„Jeli jsme obcí náhodou na kolech, jsme v regionu na dovolené. O slavnosti jsme nevěděli. Je to tady moc pěkné a příjemné. Je dobře, že se tu snaží propojit život zdravotně postižených se zdravými lidmi," podotkli například manželé Kábrtovi.

„Každý rok se snažíme najít nějakou novější aktivitu, která by rozšířila program slavností. Honoráře interpretů jsou přijatelné, protože jde o benefici. Výtěžek ze slavností chceme věnovat na vybudování bylinkové zahrady. Náklady činí téměř dva miliony korun. Máme zajištěné granty a sponzory, ale každá koruna bude dobrá," řekl zástupce ředitele pro zdravotně sociální služby a chráněné dílny v Žirči Dominik Melichar.

Stejně jako jinde na Královévorsku, i sem však dorazila po osmnácté hodině nebývale silná bouřka s přívalovým deštěm.

„Poslední koncert jaroměřské country kapely Dostavník jsme v parku museli bohužel odvolat. Když bouře, jejíž sílu jsme tu mimochodem snad ještě nikdy nezažili, začala, lidé se sami pochopitelně rozprchli. Výtěžek ze vstupného je zatím kolem 32 tisíc korun, ale ještě se k tomu přidají peníze z prodeje od stánkařů a podobně," informovala včera Dagmar Flosová z Domova svatého Josefa.