Výstavu keramické plastiky a malby hostí galerie Základní umělecké školy R. A. Dvorského. Díla vznikala během měsíčního pobytu zahraničních umělců v Keramickém studiu v nedalekém Kohoutově. Vystavují výtvarníci z Kanady Dorothy Deschamps, Yanik Potvin a Mbumba Joëlle Mbeka z Bruselu.

Z Francie do Dvora

Dva kanadští umělci se s výtvarnicí z Bruselu poprvé setkali na jaře v jihofrancouzském Bandol. U příležitosti výstavy keramiky z Quebecu a prezentace významných současných umělců, mezi které patřila i Jindra Viková. Ta mimo jiné vyučuje v Keramickém studiu v Kohoutově. Na začátku září se opět všichni sešli na přednáškách akademické sochařky Jindry Vikové a profesora Pavla Baňky, tentokrát v Hospitalu Kuks. A zahájili tím měsíční umělecký pobyt v dílnách Keramického studia. „Kromě možnosti vyzkoušet si nové materiály a technologie se zahraniční hosté zajímali o krajinu, historii a silně na ně zapůsobilo kouzlo soch Betléma i atmosféra Kuksu. Navštěvovali výstavy současného umění a setkali se s několika českými výtvarníky," přiblížila pobyt umělců Jarmila Tyrnerová. Přijali také pozvání Ireny a Hira Hirai z Bobru u Žacléře. Tady se účastnili výpalu keramiky dřevem v tradiční japonské peci.

Ukázka pro děti

„Všichni tři obdivují systém našeho uměleckého školství pro děti, se kterým se seznámili v Žacléři a ve Dvoře Králové. Dorothy Deschamps tady předvedla dětem z výtvarného oddělení svůj způsob tisku monotypu a provedla je prvními pokusy s touto technikou," doplnila Jarmila Tyrnerová.

Výstava v nové budově ZUŠ potrvá do 31. října.