Svitavsko - Pojďte se bát v noci na Svojanov

Svojanov – V noci na hrad? Netradiční prohlídky s hranými scénami jsou na programu v sobotu v osm hodin a o půl desáté večer na hradě nedaleko Poličky. Za nočního osvětlení vám představí příběh posledního soukromého majitele hradu Antonína Haascheho. Jak to bylo na Svojanově než jej koupilo město Polička? Vše se dozvíte na nočních prohlídkách na hradě Svojanov!

Polička – Všichni známe pojmy: začalo to u Adama, David a Goliáš, silný jako Samson, betlémská hvězda, Kristus porazil smrt. V Centru Bohuslava Martinů bude zahájena v sobotu odpoledne výstava Bible očima světa, svět očima Bible. Výstava se biblickým tématem zaobírá obšírně a je na jedné straně hravá, na druhé straně představuje vzácné muzejní poklady.

Svitavy – Po roce můžete v sobotu odpoledne v rámci Dnů evropského dědictví vystoupat na tři vyhlídky: věž kostela sv. Josefa, věž kostela Navštívení Panny Marie a střechu kulturního centra Fabrika. V muzeu na návštěvníky čekají  zdarma přístupné expozice a výstavy. Rodiče s dětmi se mohou  podívat na preparovaná africká zvířata, která přilákala v průběhu léta do Svitav značné množství návštěvníků. A bonus na závěr: derniéra spojená s komentovanou prohlídkou výstavy České umění 19. století s Hanou Řehákovou. Kdo slyšel její úvodní řeč na zahájení výstavy, určitě si prohlídku těchto unikátních obrazů s jejím výkladem nenechá ujít.

Orlickoústecko - Pro milovníky starých strojů

Žamberk - Bývalá továrna Mosilana se v sobotu od 10 do 17 hodin otevře veřejnosti při Dni otevřených dveří v rámci Dnů evropského dědictví. Průmyslový areál pochází z let 1833 až 1834, do roku 2005 byla textilka jedním z klíčových zaměstnavatelů v orlickoústeckém regionu. Dnes je její areál v majetku občanského sdružení Muzeum starých strojů a technologií. Návštěvníci budou moci nahlédnout do hotových i připravovaných expozic muzea. Největším lákadlem pravděpodobně bude interaktivní prezentace Muzea starých strojů. K vidění budou například dva funkční parní válce, parní lokomobil s cirkulárkou i parní automobil z roku 1902.

Chrudimsko - Bramborový jarmark nabídne lahůdky

Chrudim - Na Resselově náměstí začne v sobotu v osm hodin ráno Bramborový jarmark. Až do oběda budou mít příchozí možnost zakoupit si kvalitní hlízy k uskladnění, ale také ochutnat dnes už málem zapomenutá česká bramborová jídla.

Pardubicko - Francouzský den na závodišti

Pardubice- Seriál kvalifikací na 122. Velkou pardubickou končí v sobotu posledním kvalifikačním dostihem. Návštěvníci budou mít letos první šanci vidět Tiumena, vítěze loňské Velké pardubické. Dostihový den, tentokrát nazvaný Francouzský den Den Evropy začne v pravé poledne.

Pardubice - V ČEZ Areně se od zítřka do neděle uskuteční výstava Dům, vytápění a energetické úspory. Přístupná bude v pátek a v sobotu od 10 do 18, v neděli od 10 do 16 hodin.

Královéhradecko - K dožínkám patří dobré jídlo i nevšední zábava

Hradec Králové - To nejlepší z produkce našich zemědělců a potravinářů, spousta zábavy, jídla a dobrého pití. To jsou Královéhradecké krajské dožínky, které se v Hradci tento víkend konají již podeváté. Šimkovy sady jsou v rekonstrukci, dožínky proto budou na plochách kolem koupaliště Flošna. Začíná se už v pátek, první den patří těm nejmenším. V sobotu dožínkové oslavy vyvrcholí. V pravé poledne se začnou rozdávat ceny nejlepším zemědělcům a potravinářům v kraji. Jejich vybrané produkty budete moct samozřejmě ochutnat. Svůj program nabídne Obec Slováků. Již od 10 hodin se zájemci mohou těšit na ochutnávky slovenských specialit. Chybět nebudou halušky, spišská borovička, kapustnica nebo škvarkové pagáče.

Hradec Králové - Sobota bude patřit vodě a královéhradeckým mostům. Zájemci mohou přijít na komentovanou vyhlídkovou plavbu pod hradeckými mosty na Labi od 10 do 18 hodin. Muzeum východních Čech v Hradci Králové nabídne včetně muzejní kavárny od 9 do 17 hodin vstup zdarma a těšit se návštěvníci mohou na výstavu „Labe a Orlice dvě řeky, jeden příběh".

Rychnovsko - Nostalgický návrat elegance

Potštejn - Dobu našich prababiček a pradědů si můžete připomenout v sobotu od 19 hodin. V prostorách zámku se totiž koná Dobový ples, který vás zavede do období mezi lety 1880 až 1930. Nabídne nejen elegantní módu, unikátní automobily a krásnou hudbu i tanec, ale hlavně zdvořilost a galantnost tehdejší doby. Uvidíte profesionální předtančení, zúčastníte se tomboly, po celý večer bude probíhat výuka tance, na nádvoří zámku si prohlédnete historické automobily a atmosféru umocní hudební kvarteto Sestry Havelkovy. Vstup je pouze v dobovém oblečení.

Kostelec nad Orlicí - Již 10. Kostelecké posvícení se bude konat v sobotu na Palackého náměstí od 10 hodin. Na návštěvníky čeká jarmark lidových řemesel a chráněné dílny. Děti si budou moci vyzkoušet malování na textil, ražbu mincí, točení na hrnčířském kruhu, ručně si vyřezat ozdobné svíčky.

Trutnovsko - Nejstarší občan zahájí selskou olympiádu

Rudník - Poměřit síly a předvést svůj um v tradičních venkovských disciplínách jako je koulení balíku slámy, hod vidlemi, kosení louky, lukostřelba anebo dojení, mohou účastníci prvního ročníku Selské olympiády. Ta začíná v sobotu zapálením ohně ve 13 hodin nejstarším občanem, dějištěm klání bude louka za bývalou hospodou v části Javorník při hlavní silnici. Stylové oblečení je vítáno. Olympiádu zakončí večerní posezení při muzice.

Jičínsko - Filmová přehlídka: V hlavní roli hudba

Hořice - Již 14. filmovou přehlídku pořádá o.s. Prove ve spolupráci s Domem kultury Koruna. Uskuteční se od pátku do neděle a jejím letošním tématem bude spojení filmu a hudby. Diváci se mohou těšit na dokumenty o hudebních kapelách a hrané filmy s výraznou hudební složkou. Zhlédnou téměř dvacítku filmů. Akce je doplněna hudebními koncerty i projekcemi ve foyer kina.

Náchodsko - Železniční modely pro malé i velké kluky

Česká Skalice - Od pátku do neděle mohou zájemci navštívit v klubovně zahrádkářů výstavu železničních modelů. Uvidíte kolejiště různých velikostí, kolejiště s digitálním ovládacím panelem, stavbu diorám i kolejiště nejmenší funkční modelové velikosti. Premiéru bude mít projekt Modulová železnice Podkrkonoší, modulová stavba trati 3b Jaroměř Trutnov v měřítku 1:120.