Svitavsko - Pohledy fotografa do kostelů

Litomyšl – V městské galerii se koná v pátek v 17 hodin vernisáž výstavy Boží Spiš a Litomyšl. Jedná se o výstavu fotografií známého slovenského fotografa Petera Župníka. Slavnostní zahájení proběhne za přítomnosti autora a delegace partnerského města Levoče, kde se Peter Župník narodil. Město Levoča podporuje tuto výstavu, jež přibližuje pohledy autora do interiérů levočských a litomyšlských kostelů. Peter Župník zahájí výstavu vyprávěním o svých fotografiích. V hudebním programu vystoupí Radka Hudečková (zpěv) a Petr Jiříček (varhany).

Litomyšl – Tradiční Sokolské šibřinky se konají v sobotu od 20 hodin v litomyšlské sokolovně. Motto letošního bálu je: Proplouváme dál, kudy se dá - zdoláme řeky, moře, jezera, rybníky i nový krytý bazén. K tanci hraje skupina Nic moc.

Svitavy – V sobotu se koná ve městě setkání esperantistů. Sraz všech účastníků je v osm hodin v Muzeu esperanta. Účastníci si prohlédnou budovu městské policie, nové informační centrum a kavárnu Oskara Schindlera v parku Jana Palacha. Odpoledne následuje program v muzeu, kde promítnou filmový záznam ze světového kongresu v Bialystoku a sdělí si zprávy z kroužků.

Orlickoústecko - Maškarní pro děti,karneval pro dospělé

Česká Třebová – Tělovýchovná jednota Sokol Česká Třebová pořádá v sobotu 6. března „První novodobé sokolské šibřinky“. Od 14 hodin je naplánován Maškarní karneval pro děti, který od 19.30 hodin vystřídá Karneval pro dospělé. K tanci a poslechu bude hrát Pepa Vaňous. Pro účastníky karnevalového veselí je připravena spousta soutěží a her, tanec, bohatá tombola a samozřejmě také příjemná odměna za nejkrásnější masku.

Česká Třebová – V Kulturním centru v České Třebové v pátek 5. března od 17 hodin začíná vernisáž výstavy s názvem Klenoty ze sbírky Josefa Gzíla. V hudebním programu k zahájení výstavy vystoupí Stanislav Uma a Zdeněk Černý. Expozice bude pro veřejnost otevřena až do 28. března.

Lanškroun – V čítárně Městské knihovny v Lanškrouně se v pátek 5. března od 18 hodin uskuteční vernisáž s literárním posezením. Návštěvníci si mohou prohlédnout keramiku Marie Šmokové a obrazy Václava Smejkala. Expozice s názvem Mezi obrazy 2010 bude otevřena do 31. března.

Chrudimsko - Ochotníci už posté vybojují Dívčí válku

Chrudim – Divadelní spolek J. N. Štěpánka Chrudim uvede v pátek a v neděli vždy od 19 hodin stou a stoprvní reprízu představení Dívčí válka. Uvedení této hry chrudimskými ochotníky v březnu 2000 způsobilo doslova poprask a hra musela být během jednoho týdne dvakrát reprízována, vždy pro vyprodané hlediště. Hostem pátečního večera v Divadle Karla Pippicha bude toušeňský soubor, který svou groteskou dobyl prestižní festival Jiráskův Hronov.

Chrast – V sokolovně se v sobotu od 14 do 16 hodin koná dětský karneval s pekařem Vilémem a jeho pomocnicemi. Pořádá ho město Chrast ve spolupráci s místní Taneční školou Bohémia. Vstupné je dobrovolné a zváni jsou všichni, kteří mají rádi hudbu, tanec a legraci.

Horní Bradlo – V sokolovně se v sobotu od 20 hodin koná 7. společenský ples. Pořadatelem bálu jsou obec Horní Bradlo a místní základní a mateřská škola. K tanci a poslechu zahraje skupina Fortuna. Součástí plesu je předtančení, návštěvníci se mohou těšit na bohatou tombolu.

Pardubicko - První ples perníku se sladkou tombolou

Pardubice – Historicky první Ples perníku se uskuteční v pátek od 20 hodin v pardubickém Kulturním domě Hronovická. K tanci a poslechu bude hrát skupina Mamut z Broumova, se stylovým předtančením Jak se dělá perník vystoupí členové pardubického folklorního souboru Radost. Připravena bude i bohatá perníková tombola, do níž přispěla i paní Ježibaba z Perníkové chaloupky pod Kunětickou horou. Její výtěžek bude věnován Východočeskému muzeu v Pardubicích na výzkum fenoménu Pardubický perník.

Pardubice – V hudebním klubu Žlutý pes vystoupí v pátek 5. března večer skupina Kurtizány z 25. Avenue. Začátek akce je ve 21 hodin.

Pardubice – Škola Svítání a Denní centrum Svítání pořádají v sobotu 6. března od 20 hodin v pardubickém ABC klubu Na Olšinkách svůj v pořadí již osmnáctý ples. Letošním ročníkem hosty provede moderátor pořadu Hádej, kdo jsem? Petr Vondráček a jako host vystoupí jeho kapela Lokomotiva.

Královéhradecko - Projekt 100 na stříbrném plátně

Hradec Králové – Jedna z posledních šancí zhlédnout unikátní snímky zařazené do filmového Projektu 100 mají nyní návštěvníci Artkina Centrál. V sobotu se na stříbrném plátně objeví drama, které vznikalo ve spolupráci Rakouska, Německa, Francie a Itálie. Film Bílá stuha vypráví o podivných nehodách, které se před první světovou válkou odehrávají na severu Německa. Začátek promítání je v 17.30 hodin. Večer ve 20.15 se rozehraje další z unikátních příběhů nazvaný Fish Tank.

Nový Bydžov – Pořádný bigbít s kapkou punkového nářezu rozhýbe návštěvníky novobydžovského klubu Mekka. V pátek od 20 hodin se na pódiu představí dvě domácí kapely. První v pořadí bude Jedna kapela. Povedená čtyřka hudebníků má na svém kontě už dvě desítky nahrávek. Poté se na scéně objeví Total randall. Kapela zahraje pecky od legendárních formací Queen, Pink Floyd nebo Deep Purple. Trojlístek doplní dívčí pop-punkové trio Sweet zone.

Nechanice – Víkend plný karnevalového veselí chystá Kulturní dům Nechanice. Nejprve se budou v sobotu od 20 hodin bavit rodiče ratolestí na maškarním plese, který nabídne nejen bohatou tombolu, ale i plno netradičních zážitků. Neděle bude naopak patřit dětem, které si budou moci užít karnevalový rej. Ten začne ve 14 hodin opět v kulturním domě.

Rychnovsko - Milujete adrenalinové zážitky? Tak přijďte

Kostelec nad Orlicí – V kině Rabštejn vás v pátek od 19 hodin čeká filmový festival pod názvem Expediční kamera. Čeká vás celovečerní promítání filmů o dobrodružstvích v divoké přírodě, o extrémních zážitcích i sportech plných adrenalinu. Přijďte zhlédnout filmy o lidských situacích, do kterých se možná sami netoužíte dostat. Mohou vás potkat na horách, na vodě, v pouštích i pralese…

Opočno – Divadélko Batole vás v neděli od 15 hodin zve do Kodymova národního domu na pohádku pro nejmenší O vodníkovi a čarodějnici. Možná se při pohádkovém příběhu pobaví i dospělí.

Solnice
– Město Solnice, Základní škola Solnice a Mateřská škola Solnice pořádají v pátek od 20 hodin ve Společenském domě již 9. městský a školní ples. K poslechu, tanci a především k dobré náladě zahraje Dynamic.

Trutnovsko - GroteSka a Uffo Horn na večírku

Dvůr Králové - Ska punx večírek se koná v pátek od 19 hodin v Staročeské restauraci (bývalá Piraňa). Zahrají skupiny GroteSka a Uffo Horn.
Komedie o strašidle

Jilemnice – Úvodní představení 16. ročníku festivalu Březen – měsíc divadla obstarají v sobotu úpičtí ochotníci se hrou Komedie o strašidle. Ve Společenském domě Jilm od 19.30 hodin.

Vrchlabí – Filmový festival Expediční kamera se koná v sobotu v KD Střelnice. Diváci uvidí filmy o dobrodružství, divoké přírodě, extrémních zážitcích i sportech. Začátek je v 18 hodin.

Dvůr Králové - Představení 3D a 4D grafik Luboše Dvořáka Zvičiny a skladatelky Moniky Dvorak připravuje na pátek od 19 hodin kino Svět. Na žádné vernisáži ani výstavě nemůžete během 60 minut zhlédnout stovky grafik a k tomu ještě doslova rozpohybované obrazy - animované výtvarné filmy z obrazů vycházející. Estetický zážitek očí navíc umocňuje sluchový vjem lyrické hudby

Jičínsko - Plesání s maturitními šerpami

Valdice – Maturanti Gymnázia a SOŠ v Hořicích si vás od srdce dovolují pozvat na tradičně netradiční bál, kde si společně zaplesáme a zavzpomínáme na léta prožitá pod přísným dohledem zkušených pedagogů. Maturitními šerpami budeme spoutáni 5. března v sále valdickém. Úvodní fanfára zazní v 19 hodin.

Jičín – Zveme vás na březnové setkání Jičínské besedy, jejíž pozvání tentokrát přijal jeden z předních českých archeologů PhDr. Jan Prostředník, PhD., odborník přednášející na několika univerzitách a uznávaný specialista na středoevropský pravěk. Posluchačům budou představeny výsledky prvního rozsáhlejšího archeologického výzkumu nedalekého hradu Kumburku, který proběhl v létě roku 2006. Slavné časy kdysi významného hradu Goldenburku ožijí před posluchači v pátek 5. března v 18 hodin v Porotním sále jičínského zámku.

Jičín – Smyčcové trio AD – Libitum uvádí koncert pro Haiti. Na programu jsou skladby L. van Beethovena, A. Dvořáka a B. Martinů. Koncert se koná v sobotu 6. března od 19 hodin v Porotním sále zámku. Vstupné je dobrovolné – výtěžek bude zaslán na pomoc Haiti.

Nová Paka – Městská knihovna, kulturní středisko, DDM Stonožka a Místní knihovna Stará Paka zvou na královský pohádkový ples do městského kulturního střediska. Děti čeká pohádkové odpoledne. Loutkové divadlo předvede Perníkovou chaloupku, pohádkové postavy připraví pro děti úkoly. Nebudou chybět vypravěči pohádek a možná přijde i Kašpárek. Královský dvůr se bude těšit na pohádkové převleky – děti v maskách mají poloviční vstupné. Taneční parket bude v sobotu od 15 hodin čekat nejen na ně.

Náchodsko - Boučkova Jaroměř už po osmadvacáté

Jaroměř - Městské kulturní středisko Jaroměř a Loutkový soubor Boďi Jaroměř pořádají tuto sobotu 28. ročník přehlídky loutkových divadel Boučkova Jaroměř. Akce bude slavnostně zahájena v 9.30 hodin a poté se postupně představí šest loutkářských souborů. Součástí přehlídky je výtvarná soutěž „Malujeme pohádku“. Uzávěrka soutěže je 29. března a vyhlášení vítězů proběhne 17. dubna ve velkém sále divadla.

Červený Kostelec – Východočeská přehlídka amatérského činoherního divadla dnes začne v Divadle J. K. Tyla v Červeném Kostelci. Až do neděle diváci zhlédnou třináct divadelních inscenací v podání amatérských divadelních souborů z celých východních Čech. Odborná porota poté vybere postupující soubory, které budou východní Čechy reprezentovat na dalších divadelních přehlídkách.