Svitavsko - Živé šachy na nádvoří zámku

Polička - V sobotu se barokní radnice vrátí o století zpět. Radnice se objeví jako nepoznaná při neobyčejném zahájení letní sezony v galerijních expozicích. Připravený je bohatý program pro všechny, kteří chtějí prozkoumat zákoutí poličské radnice a prohlédnout si skvosty galerijních sbírek. Lidé by se neměli nechat odradit rozkopaným náměstím. V expozicích budou pro ně připraveny prohlídky výstavních sálů starého umění, kterými provedou postavy z obrazů i samotní umělci v dobových kostýmech. Návštěvníci se seznámí s jejich příběhy a vrátí se tak do časů dávno minulých. Setkáte se s šlechtici z rodu Hohenemsů. Ocitnete se v dílně sochaře V. E. Šaffa nebo rytce Michaela Renze.

Moravská Třebová - Ve městě o víkendu vyvrcholí patnáctý ročník festivalu Dny slovenské kultury. V sobotu odpoledne ve 14 hodin začnou na zámeckém nádvoří živé šachy. Figury královské hry ztvární lidé v příslušných kostýmech. Dojde i na souboje. Od 19 hodin následuje koncert operní pěvkyně Elišky Weissové, která pochází z Moravské Třebové. V neděli se koná v muzeu květinová show, jejímž letošním tématem je karafiát. Program zakončí pondělní koncert populární kapely No Name. Ve dvoraně muzea začíná o půl osmé večer

Orlickoústecko - Nedělní odpoledne patří pohádkám

Hnátnice – Ten, kdo chce udělat něco pro své zdraví, se může v neděli zúčastnit turistického pochodu „Kolem Hnátnice“. Start je průběžný od 9 do 10 hodin u Obecního úřadu v Hnátnici, kde bude také od 14.30 hodin cíl. Trasy pochodu jsou dlouhé 7 nebo 15 km. Popis trasy obdrží účastníci při prezenci, jde se po turistických značkách doplněných barevnými terči. Na základě úspěšného absolvování zvolené trasy bude v cíli předán upomínkový předmět, 30 účastníků pochodu bude vylosováno a obdrží věcné ceny.

Česká Třebová – Přijďte se podívat v neděli do Malé scény v České Třebové na pohádku „S čerty nejsou žerty“. Pohádka, v podání divadelního kroužku Knoflíček Domu dětí a mládeže Kamarád, začíná v 17 hodin. Vezměte děti a pojďte se ponořit do pohádkového světa, kde dobro zvítězí nad zlem.

Vysoké Mýto – Na loutkovou pohádku s názvem „Perníková chaloupka“, v podání loutek - marionet a souboru loutkoherců loutkového divadla Srdíčko Vysoké Mýto, zavítejte do Loutkové scény M – klubu ve Vysokém Mýtě. Začátek je ve 14 a v 16 hodin v neděli 25. dubna. Tuto komedii ze zlatého fondu českých pohádek napsal Petr Slunéčko a režíruje Jan Havel.

Chrudimsko - Slatiňany budou hýřit barvami folkloru

Slatiňany – TJ Sokol Slatiňany a Česká obec Sokolská si vás dovolují pozvat na IV. Národní přehlídku sokolských folklorních souborů v sobotu v areálu sokolovny ve Slatiňanech. Přehlídka bude ve 13 hodin zahájena slavnostním průvodem městem a bude pokračovat ve 14 hodin v areálu sokolovny. Ve 21 hodin začíná společenský večer, kde zahraje skupina Maruščiny jahody. Celodenní občerstvení a stánkový prodej zajištěn. Vstupné dobrovolné.

Hlinsko – Sobota je dnem, ve kterém si přijdou na své jak nejmenší diváci, tak dospělí. Na odpoledne ve 14 hodin je připravena výpravná „Pohádka o Popelce“, se kterou se představí Divadelní soubor Vicena Ústí nad Orlicí, který již v Hlinsku sklízel nemalý ohlas se svou divadelní hrou „Hrdý Budžes“. Režie této klasické pohádky na motivy hry Ivana Vlka se ujala Jarmila Petrová. Je v ní obsazeno celkem 18 herců a o překrásné dobové kostýmy a rozmanité kulisy nebude rovněž nouze.

V 19 hodin začíná v Orlovně hra Zdravý nemocný. Příběh vypráví o hypochondrovi Arganovi, který chce výhodně provdat svoji starší dceru Andělu za syna jednoho ze svých lékařů. Ale ona ho nechce… Rozuzlení celé zapeklité situace uvidíte ve hře plné humorných prvků a dobových kostýmů. Režie se chopil hlinecký rodák Jan Štěpánský, který žije v Ústí nad Orlicí. Herecky se objeví v obou představeních.

Další pozvánky na akce na Chrudimsku najdete ZDE.

Pardubicko - Dopravní podnik města Pardubic slaví 60 let

Pardubice – V sobotu od 8 do 15 hodin pořádá Dopravní podnik města Pardubic Den otevřených dveří v areálu vozovny na Dukle. Připravena bude prohlídka zázemí a prezentace služeb, výstava nejmodernějších i historických vozů, fotografií z historie, skákací hrad, hry a soutěže pro děti, modely vozidel městské hromadné dopravy a trucktrialových vozů či vystoupení folkové skupiny Pouta. Budou též organizovány zvláštní jízdy historických a moderních vozidel, prezentovány novinky v oboru a jiné zajímavosti. V 16.05 hodin projede městem kolona historických a moderních vozidel, kde se každý může svézt zdarma.

Pardubice - V sobotu zavítá do Východočeského divadla v Pardubicích pražské Divadlo Bez zábradlí. Od 19 hodin se představí s hrou Každý rok ve stejnou dobu. Představení nabídne pohled na osudové setkání dvou lidí. On je ženatý, ona vdaná. Jde o brilantní komedii, která oslovila diváky na celém světě přináší víc než lechtivou zápletku a rozverné situace. V režii Jiřího Menzela hrají Veronika Freimanová a Zdeněk Žák.

Královéhradecko - Putování neznámým Hradcem

Hradec Králové – Dvacet let Hubbleova dalekohledu oslaví v sobotu Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové slavnostním odhalením výroční fotografie z teleskopu. Oslava začíná v 17.30 hodin. O půl hodiny později pokračuje přednáškou Jana Veselého Hubbleův teleskop a jeho následovníci.

Hradec Králové – Hradec neznámý… Tak se jmenuje ojedinělé putování po téměř dvou desítkách historických domů, jejich sklepeních, půdách, dvorcích a zákoutích v nejstarší části města, které mohou celé rodiny absolvovat v neděli od 10 do 18 hodin. Atmosféru umocní historické korzo, jarmark, hudební vystoupení a představení divadla DNO a herců Divadla Husa naprovázku.

Rychnovsko - Turisté vyrazí do přírody

Ohnišov – Sportovní klub Toulky Ohnišov vás v sobotu zve na 36. ročník turistického pochodu Cikánské toulky Ohnišov. Start je od 7 do 10 hodin od budovy Pohostinsví u potoka. Pěší trasy jsou na 17 a 25 km, cyklo trasy na 17, 30 a 50 km. Trasa, která vede pohádkovým lesem, je 7 km dlouhá a zahájení je od 8 do 10.30 hodin. Startovné činí 30 korun.

Kostelec nad Orlicí – V sobotu od 9 hodin na malé i velké turisty čeká Otvírání cyklosezony. Registrace je od 8 do 9 hodin na náměstí v Kostelci nad Orlicí. Trasa vede z Kostelce přes Záměl, Potštejn, Vochtánku a Homol do Brumbárova. Po trase jsou pro děti připraveny soutěže. Na závěr akce bude v Brumbárově od 13 hodin kouzelník Mr. Carlo a kapela Strap Music Jamm. Navíc je připraveno občerstvení, reprodukovaná hudba a slosování o ceny.

Vamberk – V Městském klubu Sokolovna se v pátek od 19.30 hodin můžete těšit na koncert Pavla Šporcla a slovenské romské cimbálové kapely Romano Stilo. Čeká vás unikátní koncert se strhujícím rytmem plným vášně a nezvyklou atmosférou na pódiu i v hledišti. Vstupné je 250 korun.

Náchodsko - Na kole i pěšky otvíráme stezky

Náchod – Nenechte si ujít celodenní akci Na kole i pěšky otvíráme stezky - zahájení turistické sezony na Náchodsku, které se uskuteční již tuto sobotu.

Na dopravním hřišti v Bělovsi od 9 hodin proběhne hasičská pohárová soutěž v disciplínách CTIF, poté se děti v doprovodném programu setkají i s kouzelníkem, ukázkou první pomoci a budou jim do užívání předány nové herní prvky.

U pěchotního srubu Voda bude v 9.30 slavnostně otevřena nová expozice, obsahující velké množství unikátních exponátů, jako originální uniformy, zbraně, vybavení a další, a to nejen z období první republiky. Dobové exponáty dokumentují i boj československých legií během první světové války a také protinacistický odboj za druhé světové války. Výstava je doplněná videoprojekcí. Pěšky s průvodcem mohou návštěvníci projít naučnou stezku po linii opevnění z Bělovsi až na Dobrošov.

Na česko-polských hranicích bude slavnostním setkáním představitelů partnerských měst otevřena cyklostezka Běloves-Slané a na kole se poté mohou cyklisté s průvodcem vydat po okruhu T. G. Masaryka. Na startu jim zahraje Klapeto Náchod.
V úseku Slané - hraniční přechod Běloves bude Déčko Náchod na raftech čistit řeku Bystrá a Metuje. Jízdu na raftu ukáže i dětem, které mohou zkusit také lanovou dráhu i cyklistickou jízdu zručnosti .

Ratibořice – Den Země aneb Ratibořické ovčácké slavnosti se uskuteční tuto sobotu od 10 hodin v prostorách vodního mandlu, kuchyňské zahrady a přilehlých luk v Ratibořicích. Můžete se těšit na ukázku ručního zpracování vlny, práci ovčáckého psa, stříhání ovcí i pastvu samotnou. Chybět nebude ochutnávka ovčích a kozích sýrů i dalších specialit. Indiánský koutek s tepee poodhalí taje ze života indiánů. V tvůrčí dílně si zhotovíte zajímavé výrobky a zároveň zužitkujete odpadové materiály. Připraveno je také ornitologické okénko s rozmanitými ukázkami.

Jaroměř - TJ Sokol Jaroměř pořádá v sobotu 32. ročník pochodu Okolo Jaroměře. Připraveny jsou trasy pro pěší dlouhé 10, 18, 35 a 50 km, dále trasa na 17 km vlakem a pěšky a cyklotrasy na 25, 50 a 60 km. Start je na stadionu Sokola Jaroměř pro trasu 50 km v 6 hodin, pro ostatní od 7 do 9 hodin. Cíl je opět na stadionu do 15 hodin, pro trasu 50 km do 18 hodin. Startovné je 30 korun.

Jičínsko - Psi povozí děti a předvedou, co vše dokážou

Čistá u Horek – Mateřské centrum Barvínek a Eurohusky tým z Čisté u Horek zve na jarní ježdění s pejsky. Místo konání: Čistá u Horek – Na stráni - pastviny pod horní cestou.

Přístup pro pěší: po cestě Na stráni kolem čp. 256 a čp. 93, od salaše, od penzionu Antonea. Co s sebou? Přilbu (pokud nemáte, zapůjčíme) a dobrou náladu. Doporučujeme oblečení, které je možno ušpinit. Svezeme děti všech věkových kategorií, menší děti s doprovodem dospělého. Starší děti si mohou vyzkoušet jízdu na koloběžce tažené psem. Pokud nebudete mít přímo zájem být na chvíli musherovou zátěží při jízdě se psím spřežením, můžete se jen přijít podívat na pejsky na stake-outu (úvaz pro psy používaný na závodech) a zjistit, co vše patří do musherovy výbavy při trénování bez sněhu.

Jičín – Základní kynologická organizace Jičín pořádá v letošním roce na svém cvičišti tři závody. Areál ZKO se nachází 200 m vpravo za Dentalem směr Turnov – Liberec. Závody agility se uskuteční v sobotu 24. dubna, 2. ročník, O pohár města Jičína. Program: 7.15 – 8.15 hodin prezence, veterinární přejímka, 8.45 hodin zahájení závodů. Zúčastní se asi 100 týmů (pes + člověk).

Miletín – Obnova březové aleje – spojení s obnovenou stezkou T. G. Masaryka aneb Zasaď si svůj strom je připravena na sobotu 24. dubna od 15 hodin u sochy P. Marie (bývalé popraviště).
Máte jedinečnou šanci přiložit ruku k dílu a podílet se na obnově březové aleje. Každý si může zasadit svůj strom. Vítáni jsou všichni od jednoho roku až do 100 let.
S sebou si jen vezměte rýč a dobrou náladu. Na závěr společné opékání uzeniny. Pivo a nealko zajištěno.

Trutnovsko - Oslavy Dne Země zavedou do lesa

Horní Maršov – Vyvrcholením oslav Dny pro modrou planetu bude sobotní program v Horním Maršově. Kromě dopoledního výletu po stopách krkonošských stromů čeká od 14 hodin účastníky jarmark v areálu před školou. Ve stáncích se objeví certifikované výrobky pod značkou Krkonoše – originální produkt i rukodělné výrobky všeho druhu. Zpřístupněna bude putovní celorepubliková výstava Strom roku 2010 a bude podpořen projekt Stromy pro Tibet.

Trutnov – Den v lese se uskuteční v sobotu u památníku generála Gablenze v Trutnově. Od 13 hodin lesníci veřejnost seznámí se svým oborem a budou asistovat při dětských soutěžích. Připravena je i prezentace činnosti Klubu vojenské historie. V průběhu odpoledne lidé mohou vystoupat na vyhlídku památníku, ochutnat cukrárenské výrobky učiliště a školy ve Volanovské nebo dubenecké perníčky.

Vrchlabí – Hudební skupina Krásné nové stroje vystoupí v sobotu večer v Kulturním domě Střelnice. Kapela, jejímž frontmanem je známý výtvarník Stanislav Diviš, se na české hudební scéně pohybuje už 25 let. Žánrově se objevuje na hraně jazzu, rocku a funku. Předkapelou bude místní formace Cémur Šámur. Akce začíná ve 20 hodin.

Hostinné - Už 12. ročníkem rybářských závodů v sobotu ožijí rybníky u Labského mlýna v Hostinném. Zasoutěžit si mohou i stoupenci Petrova cechu, kteří nejsou registrováni v Českém rybářském svazu. Závody začnou v 7 hodin. Soutěž je rozdělena na dva poločasy, konec je kolem ve 13.30 hodin.