Cesta ke vzniku miniatury není vůbec jednoduchá. Polští výtvarníci totiž vycházejí z reálných podkladů. V únoru proto nejen kvůli pořízení snímků vrchlabskou radnici navštívili. „Nejdříve je třeba sehnat skutečnou stavební dokumentaci. V případě první české památky nám pomohla místostarostka města Vrchlabí Blanka Paulů. Z městského stavebního archivu jsme si okopírovali odpovídající plány a nafotografovali si stavbu do nejmenších detailů,“ sdělil majitel Parku miniatur Marian Piasecki.
Modeláři podle snímků vypracovávají jednotlivé detaily stavby. Dokumentaci musejí pro vytvoření kopie pětadvacetkrát zmenšit. „Hrubou stavbu zámku už máme hotovou. Přibude omítka, balkón, výzdoba oken, římsy. Model začne postupně získávat skutečnou podobu a za tři měsíce šest modelářů zámek postaví,“ dodává Piasecki.
Česká miniatura určitě přiláká do Parku také české návštěvníky. S tím vším iniciátoři dopředu počítají. Překládají proto webové stránky (www.park-miniatur.com), na popisky u jednotlivých modelů přidají texty v češtině a samozřejmostí je také český průvodce. Této práce se zhostí studenti Střední školy v Lomnici nad Popelkou, kteří si svou řeč už postupně připravují a někteří z nich se navíc podíleli na překladech.
Na přelomu května a června v Parku miniatur připravují český den, na kterém nebude chybět ani vládce hor Krakonoš a celodenní program doplní krkonošskými tanci a písněmi známý folklorní soubor Špindleráček ze Špindlerova Mlýna.
V Parku miniatur památek Dolního Slezska přibývá každoročně několik zmenšenin. Renesanční zámek z Vrchlabí dostane pořadové číslo čtyřicet. Mezi exponáty je už mimo jiné zastoupen nejvyšší krkonošský vrchol Sněžka, v plánu je také maketa zámku Frýdlant na Liberecku.
Jana Tauchmanová