Příznivci dechových hudeb by si rozhodně neměli nechat ujít zajímavou akci, která je naplánována na tuto sobotu. V hasičském areálu „Pod Kozlovem“ se totiž od 13.30 hodin uskuteční 8. ročník oblastní přehlídky dechových hudeb v Košťálově. Akci ve spolupráci s obecním úřadem pořádají dechová hudba Táboranka a Sbor dobrovolných hasičů Košťálov.

„Přehlídka se na stejném místě uskuteční za každého počasí,“ upozorňuje kapelník Táboranky Jiří Jína. Podle jeho slov má letošní ročník v záloze několik opravdových lákadel. „Návštěvníky bych pozval na moravskou dechovou hudbu Túfaranka ze Šakvic, která je špičkou v oboru a mistrem Evropy z roku 2005. Dále vystoupí dechovková hvězda Jiří Helán, bývalý zpěvák Moravanky za dob její největší slávy a současný lídr Moravěnky.“

Divákům se představí také košťálovská Táboranka, která na přehlídce pokřtí své druhé CD. „Kmotrem je známý cimrmanolog Miloň Čepelka, který je zároveň autorem textu k písni z tohoto CD Když nám hraje Táboranka,“ uvádí Jína. V programu se dále představí například Poupata - mažoretky seniorky z Kundratic a dvorní mažoretky Táboranky Popelky z Lomnice, vícemistryně Evropy. Odpolednem bude provázet tradiční košťálovský moderátor Milan Havlík. Košťálovští hasiči v čele se starostou Miroslavem Doškařem mají připraveno bohaté občerstvení, návštěvníci se tak mohou těšit na klobásky, bramboráky a další dobroty.

Až osm set návštěvníků

„Na přehlídku k nám do hasičského areálu jezdí čím dál více návštěvníků. Při prvním ročníku to bylo okolo stovky lidí, nyní se jejich počet blíží k osmi seti. Je to také díky tomu, že Táboranka celý rok koncertuje, prezentujeme se v různých dechovkových časopisech, a tak za námi na přehlídku jezdí lidé z celé republiky,“ říká kapelník.

Navzdory předsudkům, že k posluchačům dechovky se řadí jen senioři, se mezi návštěvníky přehlídky objevuje také mládež. „Táboranka sama má ve svých řadách mladé hudebníky okolo dvaceti let. Díky nim a díky mažoretkám se nám daří částečně podchytit i posluchače z řad mladší generace. Chceme jim ukázat a předat českou lidovku i tradici. Je jednoduché dechovku odsuzovat, ale kdo si ji zkusí zahrát, zjistí, že to vůbec není jednoduché, a muzikanty to baví, “ dodává Jiří Jína.

Pro návštěvníky přehlídky je připraveno autobusové spojení s tímto jízdním řádem: Lomnice n. P. – autobusové nádraží (12.15), Stružinec – Stařina (12.20), Stružinec – U rybníka (12.25), Svojek – Kulturní dům (12.45), Tample – křižovatka u závor (12.50), Bělá – OÚ (12.55), Libštát – náměstí (13.00), Libštát – zdrav. středisko (13.05), Kundratice - střed (13.10). Spoj zastaví i na autobusových zastávkách, zpět se vydá po skončení akce.

Podrobný program přehlídky dechových hudeb najdete ZDE.