„Krkonoše byly a jsou velkým fotografickým tématem. Jejich krása a rozmanitost během celého roku lákala umělce odedávna. První fotografové přicházejí do Krkonoš v polovině 19. století.

Jindřich (Heinrich) Eckert fotil v Krkonoších v letech 1882-1884. Soubor obsahuje 66 kusů fotografií 280x210 mm nalepených na kartonu se zlatou ořízkou a 24 kusů 160x110 mm taktéž na kartonu.

Eckert, v té době už velmi uznávaný pražský fotograf, považovaný za zakladatele české krajinářské fotografie, na snímcích zachytil nejstarší krkonošské hřebenové boudy Labskou boudu, Špindlerovku, Petrovku, boudy na vrcholu Sněžky. Mnoho jeho fotografií zachycuje Špindlerův Mlýn, který v té době byl na počátku přeměny na klimatické lázně a známé letovisko. V roce 1884 navštívilo Špindlerův Mlýn 742 turistů, v roce 1894 bylo v provozu již 18 hotelů. Další snímky přibližují nejznámější místa Krkonoš Sněžku, Sněžné jámy, Malý a Velký rybník, Obří důl. Eckertově pozornosti neunikly ani Jánské Lázně, lázně Fořt, Trutnov a Vrchlabí.

Fotografie od Jindřicha Eckerta zakoupila vrchlabská sekce Krkonošského spolku (Reisengebirsverein), který založil roku 1883 vrchlabské muzeum."

Blanka Zázvorková

Prohlédněte si Krkonoše na fotografiích Jindřicha Eckerta