Filmy pro děti mají vždy speciální náboj a kouzlo, kterému mnohdy podlehne i dospělý člověk. A co teprve snímky z rukou těch nejmenších? Proč se třeba i touto formou nedozvědět, že zrovna vaše ratolest má v sobě potenciál stát se novým režisérem či hercem? V tomto případě se nebude jednat o celovečerní stopáž, maximální délka je stanovena na osm minut.

Týmy musí být složeny z dětí bez profesionální zkušenosti a vybavení. Natáčení snímků bude probíhat prostřednictvím mobilních telefonů, kamery či fotoaparáty jsou zakázány. Soutěžit se bude ve čtyřech kategoriích.

Mateřské školy mohou při realizaci využít dopingu v podobě svých učitelek. Dále si to mezi sebou na filmovém bitevním poli rozdají žáci prvních a druhých stupňů základních škol a poslední kategorií jsou pak studenti středních škol.

Moderátor Leoš Mareš bude 1. února uvádět trutnovský fotbalový ples.
Na Trutnovsko se chystají Mareš, Bílá i Noc na Karlštejně. Gympl oslaví sto let

Týmy si mohou vybrat z celkem šestnácti témat, které nabízejí nepřeberné množství možností, jak dílo uchopit. Děti tak mohou točit snímky například o tom, jak se permoníci dostali na kašnu na Krakonošově náměstí, nebo o tom, jakými podobami oplýval bájný Rýbrcoul. Možné je také dovyprávět příběhy dvanácti dolů, které byly v roce 2019 představeny při vytváření rekordu v největším počtu permoníků na jednom místě.

Základem práce je využít lokální mýty a mystické postavy z Krkonoš. Poměrně volnou ruku mají tvůrci při výběru žánru. Může se jednat o jednoduchý motiv pohádky, ale i bláznivé komedie či hororu. Fantazii se meze nekladou a šikovné ruce mohou přijmout výzvu a zkusit mimo hraného filmu i film animovaný.

Zájemci se mohou hlásit do 15. února s podmínkou, že své dílo dodají do 15. června. Podrobnější informace poskytnou koordinátoři festivalu a budou k dispozici na sociálních sítích a webových stránkách.

V Trutnově povstal z krkonošských hlubin duch hor Rýbrcoul a přivítal 156 permoníků. Byl z toho český rekord.
VIDEO: Rýbrcoula a permoníky spláchnul déšť, přesto se zapsali do knihy rekordů