Multižánrový festival Doteky, který si v Krkonoších už vybudoval příjemnou tradici, potěšil o víkendu příznivce Střediska ekologické výchovy Sever a další návštěvníky.

Během pátečního večera jich do starého kostela přišlo na koncert skupiny Traband devadesát. A bez povšimnutí nezůstal ani sobotní program. Letní scéna, připomínající antický chrám, vyrobený ze dřeva, prožívala na zahradě bývalé fary o víkendu zatěžkávací zkoušku. Autorem originální stavby, která tu byla před několika dny dokončena, je mistr tesař Petr Růžička, jehož originální rukopis je v Krkonoších k vidění na více místech. Je tvůrcem Muzea Vápenka nebo architektonicky přitažlivé stavby Galerie Veselý výlet v Peci pod Sněžkou.

„Spoje konstrukce neobsahují hřebíky. Materiálem je dub a modřín. Dub jsme přivezli z Lán a modříny byly pokáceny v okolí Horního Maršova. Na stavbě se začalo pracovat v naší hale už v prosinci. Na místě se pak skládala dohromady," přiblížil Miloslav Klimeš ze Stavební a inženýrské firmy Klimeš, která pracuje na rekonstrukci fary a jejího okolí. „Dokončujeme interiéry, během následujících týdnů budeme stavbu předávat a případně ještě některé eventuální věci řešit," dodal jeho bratr Pavel Klimeš.

Objekt bude oficiálně veřejnosti představen 14. září na akci nazvané Otevřené muzeum fara.

Nově vytvořený prostor na zahradě dodal celé akci slavnostní ráz. Jakoby v antickém divadle se na pódiu vystřídali různí účinkující. Odpoledne potěšily návštěvníky dvě pohádky v podání žáků trutnovské základní školy, strhující výkon podaly členky maršovského pěveckého sboru Berthold s lidovými písněmi z Krkonoš i podhůří. A radost přinesla i další vystoupení. Večer si už nové pódium zabraly kapely. Kdo včas zavítal do informačního centra, které vzniklo z bývalého kozího chlívku, dočkal se svěžího občerstvení a čerstvých pekárenských výrobků.