Víte, jak se podepisoval Voskovec s Werichem, Oldřich Nový nebo třeba Charlie Chaplin? Pokud ne, můžete navštívit vestibul Divadla Aloise Jiráska a na vlastní oči se přesvědčit. Sběratel Jaroslav Míchal z Hradce Králové tu v současné době vystavuje autogramy téměř stovky dnes již nežijících významných herců.

„Sbírku jsem zdědil po svém otci, asi v počtu 1500 kusů. Tenkrát v krabicích od margarínu, bez nějakého výraznějšího archivního uspořádání. Když jsem ale viděl, že se tam nacházejí skutečné unikáty, rozhodl jsem se to lépe uspořádat a hlavně, ukázat veřejnosti. V současné době má kolekce 2560 položek a už jsem absolvoval přes šest desítek výstav,” říká majitel. Za největší úspěch považuje prezentaci sbírky na světové výstavě poštovních známek v Praze, kde v mimosoutěžní části představoval kolekci autogramů tvůrců známek.

 Celou sbírku má Jaroslav Míchal rozdělenou na podpisy literátů, herců, výtvarníků a třeba vyšehradský Slavín, kde je ve společné hrobce uloženo 52 nejvýznamnější národních osobností. „Když jsem kolekci převzal, podpisy šesti z nich chyběly. Tak jsem začal pátrat. Něco jsem sehnal na burzách, něco výměnou. Až chyběly poslední dva”. Jeden z chybějících autogramů byl Kamily Ungrové, sólistky Národního divadla, druhý grafika Antonína Strnadela. „Už jsem byl smířený s tím, že je nezískám. S prvním mi ale pomohl kamarád z klubu sběratelů, druhý jsem objevil u jednoho filatelisty. Ten ale měl s podpisem jiné plány, pak se dlouho neozýval. Napsal jsem tedy znovu a po čase přišel dopis od manželky. Dotyčný zemřel, ona se z korespondence dozvěděla o mém zájmu a podpis mi poslala jako památku. Cesty k některým kouskům bývají opravdu spletité,” dodává Jaroslav Míchal.

Do jeho sbírky patří také autogramy všech Československých prezidentů. Hlavní specializací jsou ale již zmínění výtvarníci poštovních známek. Těch má přes 200, výtvarných umělců obecně pak kolem šesti stovek.

U osob nežijících lze přírůstky sehnat na burze, nebo z pozůstalosti. U osobností současných pak na autogramiádách či korespondencí. „V dopise se vždy představím a požádám o jednu či dvě kartičky. Někteří lidé jich mají ale třeba osm až deset, ale to se mi nelíbí. Tím se to všechno trochu kazí,” říká.

Současná výstava nabízí starou hereckou gardu. A tak tu lze najít podpis, fotografii i stručný životopis například Šaljapina, Šamberka, Beka, Brodského, Hegera a dalších. Potrvá do 20. listopadu, exponáty jsou k vidění při akcích divadla a kina. Případně na požádání u Městského kulturního střediska.