Teď mohou práci českých ručiček obdivovat lidé v Praze. Výstava Concerto Glassico organizovaná sdružením České umění skla byla koncem srpna zahájena na pražském Hradě, konkrétně na nádvoří Toskánského paláce.

Concerto Glassico je rozsáhlou prezentací českého sklářského a bižuterního průmyslu, který má právě v Jablonci nad Nisou bohatou tradici. Zastoupené je nejen sklo, lustry a bižuterie s vysokým podílem ruční práce, ale podstatná část je také věnována sklářskému školství, vzdělávání a budoucnosti celého odvětví.

„Přál bych českému sklu a bižuterii, aby se staly nositeli tradic a reprezentanty moderní a vysoké kvality v zahraničí, tak jako tomu bylo dříve. Velmi si cením práce všech, kteří dnešní výstavu zrealizovali a přispěli tím ke znovuoživení tradice skla a bižuterie," řekl mimo jiné primátor primátor Jablonce Petr Beitl při slavnostním zahájení. V rámci výstavy se konají doprovodné akce, přednášky na téma Sklo v architektuře, prezentace uměleckých sklářských technik atd.

České umění skla již názvem napovídá, že jde o elitní seskupení toho nejlepšího, co český sklářský a bižuterní průmysl nabízí. Mezi členy sdružení patří například Moser, Preciosa lustry, Granát Turnov, jablonecký Svaz výrobců skla a bižuterie, SUPŠ Kamenický Šenov a mnoho dalších.

„Představují se tu také dvě naše školy jablonecká Střední škola řemesel a služeb a také VOŠ sklářská z Nového Boru," připomněla náměstkyně libereckého hejtmana Hana Majerová a dodala, že výstava bude putovat také do zahraničí, včetně Číny.

Výstava Concerto Glassico je v Toskánském paláci na Hradčanském náměstí k vidění do 28. září.

(jl, jm)