V sobotu večer vyvrcholil pod mamutím lyžařským můstkem v Harrachově Keltská noc. Tak se jmenuje hudební festival, který se těší pověsti hudebního podniku s nejhezčí vyhlídkou, ale také respektu města, ve kterém se koná. Podle pořadatelů o něj totiž mají trvalý zájem nejenom místní obyvatele, ale i radnice. V průběhu Keltské noci se představí celkem 30 účinkujících.
Tahouni, co patří na vrchol
Ti nejočekávanější přijdou na řadu pochopitelně i v sobotu, kdy se akce zhruba dvě hodiny po půlnoci završila. Po muzikantské stránce vyvrcholila koncertem legendy české pop-music Václava Neckáře a jeho skupiny Bacily, kteří přišli na řadu v půl dvanácté v noci.Ten hlavní koncertní čas, za který znalci podobných projektů i hudbymilovné publikum považují rozmezí řádově deváté až jedenácté hodiny, však byl vyhrazen vystoupení jiných tahounů. A tím nebylo nic jiného než „lidová punková veselice“ domácích klasiků svého žánru – pražské formace Tři sestry, jíž vévodí nepřehlédnutelné charisma, zpěv a slovosled zpěváka, skladatele a textaře Lou Fanánka Hagena.
Punk, Šmoulové, Gott i muzikál
Hagen (vl. jménem František Moravec), který si svou přezdívku vetkl na základě dvou svých vzorů – ex velvet underground Lou Reeda a punkové divy Niny Hagen, jakkoliv působí léta na nezaujatého pozorovatele velmi svérázně, představuje ve skutečnosti intelektem obdařeného umělce.
Někdejší student fakulty žurnalistiky se totiž stejně jako na zemité rockové scéně dokázal prosadit také jako brilantní textař, jehož texty najdeme i ve zpěvníku středněproudých veličin Karla Gotta či Lucie Bílé. Podílel se rovněž na několika úspěšných muzikálech včetně Kleopatry Michala Davida, k níž dokonce spoluvytvářel libreto.
Jako stávajícímu otci čtyř děti mu navíc nebylo zatěžko otextovat ani písně pro animovaný seriál Šmoulové, které se poskládány na stejnojmenné album zařadily k nejprodávanějším nahrávkám v historii českého hudebního trhu.
Kapitalista, socialista – žádnej ať mi tu neremcá…!
U příležitosti rozmluvy před Keltskou nocí jsme proto principálovi Tří sester položili několik otázek. A protože ptát se tohoto spolehlivého veršotepce na hudební tvorbu a jeho texty už po všech těch letech působí často až stereotypně, zajímalo nás tentokrát, s přihlédnutím k právě probíhající sezóně, něco praktičtějšího. Co třeba Sestry dělají, když nehrají…
Vaše turné je v plném proudu, hrajete navíc i na festivalech, budete mít vůbec nějakou dovolenou? Pokud ano, kam se třeba chystáte, kde ji trávíte?
Dovolená… to mi přijde divný. Už jakoby ponižující to slovo, že mi nějakej kapitalista nebo socialistický podnik dovolí jet někam, nebo nechodit do práce. Takže to slovo já úplně nenávidím.
To zní skoro, jako byste vůbec neodpočíval, nenavštěvoval cizinu. Ale to je hloupost, ne?
No, když je trochu volna, tak vyrážím do Rumunska. Buď na motorce nebo na čtyřkolky. Na motorce se dá jet všude – třeba Slovensko jsem na ní objel, Alpy taky… takže to je pěkný a fajn.
Slovensko chápu, nejeden z nás tam navíc jezdí rád. U Alp není pochyb, i jejich ledovce mají své kouzlo. Ale čím je pro vás lákavé právě Rumunsko?
V Rumunsku je velké kvantum polních cest, po kterých se dá jezdit – a žádným lidem to tam nevadí. Není to taková hysterie, jako v naší zemi, která je tím šílená.
Ivan Šiler