Výstava představuje to nejlepší z maturitních a klauzurních prací minulých let. Mladí zlatníci, brusiči, rytci, kováři a odlévači prezentují svou tvorbu a dokazují, že turnovská „šperkárna“ má nejen slavnou minulost, ale i budoucnost.

„Tvorba mladých a nadějných umělců, kteří jsou těsně spjati s naším regionem, je v prvé řadě skvělou vizitkou střední umělecké školy v Turnově. Její studenti nám představí tvorbu, která se často stává vstupenkou na vysoké umělecké školy. Ostatně, předcházející výstava Malíři Pojizeří v Pojizerské galerii, která prezentuje tvorbu umělců vycházejících z našeho regionu, představovala díla mnoha absolventů SUPŠ, a dnes již i absolventů Akademie výtvarných umění v Praze“ uvedla ředitelka muzea Jana Hájková.

Výstava v Pojizerské galerii nabídne možnost nahlédnout do vzniku šperkařských klenotů od počátečního volného náčrtu přes kresebnou studii až po finální umělecké šperkařské dílko. Obor kovářství se představí rozměrnými kovovými objekty a součástí výstavy je i prezentace Vyšší odborné školy zaměřena na zajímavý obor Restaurování uměleckých děl.

„Naši studenti získávají na střední škole vedle perfektní řemeslné průpravy také cit pro volnou uměleckou tvorbu. Jejich maturitní práce jsou ukázkou samostatného uměleckého smýšlení a schopnosti dovést počáteční inspiraci do podoby svébytného uměleckého díla,“ podotkl vedoucí oboru zlatnictví a stříbrnictví akademický malíř Jiří Studnička. Výstava je otevřena do 29. dubna denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin.

(zr)