Divadelní hra pojednává o slavné dánské královně českého původu. Podivuhodný příběh Přemyslovny na dánském trůnu v historických datech i legendách pochází z pera Ludvíka Kundery a Miloslava Klímy, režíroval ho Ladislav Peřina, hudební doprovod obstaral Jan Prouza a kostýmy Irena Vylíčilová. Roli královny Dagmar ztvárnila Kristýna Kuhnová, jejího manžela, dánského krále Valdemara II. Petr Košťál, Přemysla Otakara I. hrál Jaroslav Jebousek.
Česká princezna Markéta Přemyslovna se roku 1205 provdala za dánského krále Valdemara II. Vítězného. Královnu, kterou v Česku zná málokdo, Dánové milují a dodnes ožívá v mnoha legendách a písních. Když se v Dánsku řekne královna Dagmar, lidé si hned připomenou mladičkou půvabnou a šlechetnou královnu. Navíc byla údajně velmi krásná, laskavá a vždy toužila po spravedlnosti.
Málokdo však ví, že pocházela z českého královského rodu Přemyslovců, která se narodila jako Markéta Drahomíra, dcera českého krále Přemysla Otakara I. a jeho první manželky Adléty Míšeňské. Byla současně nevlastní sestrou svaté Anežky České.
Přemysl Otakar I., otec Markéty, dovedně uplatňoval sňatkovou politiku, díky níž se sjednávalo přátelství různých dynastií Evropy. Dceři tak našel vlivného ženicha. Svatba se konala v roce 1205 v Lübecku a Markéta Drahomíra po ní přijala jméno Dagmar.
Královna Dagmar, jakási spojnice mezi českým královstvím a severní Evropou, měla po svatbě vůči svému manželovi několik přání - osvobodit příbuzného krále Valdemara, snížit lidu daně, osvobodit vězně a přestat zbytečně válčit.
Dánský král Waldemar Vítězný pak byl úspěšný panovník a sjednotitel dánského území.