V rozhovoru před svým vystoupením v Krkonoších Ewa Farna rozpráví o rozdílech mezi životem v Česku a Polsku, o svých studiích ve Varšavě, ale neopomene si udělat i legraci ze své postavy.

Jak si užíváte letošní léto? Trávíte jej koncertováním nebo jste si tam vyčlenila nějaké delší místo pro odpočinek či cestování?
Hodně koncertujeme, a když jsou v týdnu třeba dva dny volna, ráda odjedu do přírody nebo domu za rodiči. Musí to být v rovnováze, odpočinek, sbírání sil, ticho a bytí sám a pak hlasitý koncert, lidi, energie a radost z toho, kterou lidé určitě vycítí.

Ve Vrchlabí vystoupíte na Krkonošských pivních slavnostech. Nelze se tedy nezeptat: máte ráda pivo?
Asi vás zklamu, ale pivo nepiju vůbec. Nechutná mi, ale kluci z kapely říkají, že možná s věkem na něj přijde chuť. Každopádně oni ho s chutí vypijí za mně.

Přijedete do Krkonoš poprvé, nebo jste tu už někdy koncertovala? A nebo sem jezdíte v zimě lyžovat?
Lyžuju, dokonce jsem kdysi lyžovala závodně. Ale v Krkonoších jsem nikdy na lyžovačce nebyla. Pocházím z Vendryně, vesničky v Beskydech a tam jsem trénovala. Do Krkonoš mě tedy spíš vždy přivedla vystoupení. Už se na sobotu 9. srpna moc těším!

Vaše nové album vyšlo v polštině. Kdy se jej fanoušci dočkají v české verzi?
Již na podzim. Právě jdu zase do studia, něco dotáčet. Je toho teď hodně. Doděláváme českou desku, děláme reedici polské desky, která bude obsahovat jazzové písničky a pak také hodně koncertů. Novou desku můžete ochutnat singlem Leporelo, který nám nyní hraje v rádiích.

Váš život ovlivňuje polské i české kořeny? Které pociťuje více?
Jsem národností Polka s českým občanstvím. Pocházím z pohraničí kolem Těšína, kde si myslím, že máme ještě takovou specifickou mentalitu.

Jaký je rozdíl mezi českou a polskou náturou? Musíte se jinak chovat či tvářit když jdete po ulici v Praze a jinak když jste ve Varšavě?
To ne, to by bylo pokrytectví. Jsem stejná tu i tam. Akorát všude je ten výraz trochu jinak chápaný. Jsme Slované, takže máme hodně společného, ale přeci jen rozdíly tam jsou. To je ale téma na knížku. Vím, ale že mám spíš polský temperament. Jak jsem byla živelná v Superstar, mnozí to považovali za trapné, v Polsku to brali opačně a pozvali mě tam do poroty XFactoru, kde jsem pak také porotcovala. Je to bavilo, přišlo jim, že se tam něco děje a hranice mezi vtipem a trapnem mají posunutou trochu dál.

Otočme list. Jak pokračují vaše studia práv ve Varšavě?
V září minulého roku jsem studium přerušila. A myslím, že i už ukončila… Neříkám nikdy, poněvadž mne sto studium bavilo, ale skloubit denní studium ve Varšavě a zpívání v Polsku, Česku, občas i na Slovensku, se nedalo. Raději tedy budu dobrá zpěvačka a šťastný člověk, než průměrná zpěvačka s chytrou hlavou, ale bez života.

Doslova pár hodin před vypuknutím festivalu Colours of Ostrava došlo k brutálnímu napadení zpěváka Michala Hrůzy. Co si o tomto incidentu myslíte?
Nemám právo nic hodnotit, poněvadž jsem tam nebyla a to co víme na základě informací z médií, je jen několik verzí jak se to mohlo stát, proč se to stalo. Já preferuji, až se Michal probudí a vyléčí, aby nám řekl tu pravdivou verzi sám. A jsem si jistá, že to tak bude! Modlím se za něj.

Jaké máte plány na závěr letošního roku?
Kromě naplánovaných koncertů a hudebních aktivit preferuji spontánní věci. Takže předpokládám, že závěr roku bude na Vánoce s rodinou, kamarády a klasicky tam budu mít volno vyhrazeno pro vánoční atmosféru s těmi nejbližšími.

Zkuste nějakým originálním způsobem pozvat obyvatele Podkrkonoší na váš vrchlabský koncert.
Zvláštním způsobem? Ehm.. Milí, přijďte si užít hudbu, přijďte se dobře bavit, přijďte si dát pivko a přijďte se podívat, jestli jsem vážně tak obézní jak o mně píšou. A když si budete myslet, že jo, tak mi to ale neříkejte (smích). Já si tam totiž přijedu zazpívat, dělat to, co mě činí šťastnou. A o to přeci jde, a je jedno jestli nemáte třicet kilo i s postelí. Buďte šťastní a zdraví, ať už přijdete na koncert nebo ne! Moc Vás zdravím a těším se na Vás!

Jiří Štefek