Pro ně byl od čtvrtka do neděle připraven bohatý program, jenž zahrnoval nejen tradiční filmové bloky ve škole a místním kině, ale i koncerty a soutěže.
Jednou z nich byl i věšák, který se po loňské premiéře opět do teplického parku vrátil. I letošní ročník ukázal, že v tomto případě se pořadatelé trefili do černého, což potvrzoval velký zájem startujících. Neuvěřitelná účast 54 chlapů, 16 žen a 20 dětí za povzbuzování početného publika udělala z věšáku vydařenou show, ve které se soutěžilo o ceny za bezmála 20 tisíc korun.

Rovněž páteční a sobotní pletení lanových hlav se setkalo s velkým zájmem. Beal rozdal během pátka a soboty přibližně 8000 m lana, ze kterých návštěvníci upletli za asistence Janka Bednaříka a Kámy stejný počet lanových hlav. Neuvěřitelný zájem však způsobil, že v sobotu ve 14 hodin došel veškerý materál a „Beal škola“ se předčasně musela uzavřít. Snad na příští ročník bude připraveno ještě o nějaký ten kilometr lan navíc…

Rovněž soutěž Dej si lajnu přilákala do parku více než čtyři desítky nadějných závodníků. Letos se soutěžilo v přechodu na rychlost a poté proběhla přehlídka nejlepšich triků borců z ČR. Diváci svým aplausem vyhodnotili jako nejlepšího tikera Peeto.

Vítězné filmy

The Sharp End (Na hraně) – tak se jmenuje hodinový snímek dvojice Peter Mortimer a Nick Rosen, který si při včerejším vyhlášení odvezl Hlavní cenu festivalu i Cenu města Teplice nad Metují. Tento film nabídl pohled na lezce, kteří se vrhají za hranice dobrodružství, kde mezi úspěchem a neštěstím riskují všechno.

Nejlepší horolezecký film byl letos ze Švýcarska a ocennění si odvezl snímek Lighting Strike – Arwa Tower (Úder blesku – Arwa Tower). Tento horský film vyprávěl příběh dvou horolezců, kteří se rozhodli pro náročné zdolání šestitisícového vrcholu v Himálaji.

Jako nejlepší dokument mezinárodní porota zvolila německý snímek 20 seconds of Joy (20 vteřin radosti). Unikátní dokument zachytil v 60 minutách pět let života norske Base jumperky a freeskierky Karin Hollekim. Filmař Jens Hoffman sledoval její kariéru až do náhlého a tragického konce…

Cenu generálního partnera Hudy Sport a.s. získal snímek Matrix Reloaded. Neobyčejný film o posunutí hranice mixového lezení ve Vysokých Tatrách byl napěchováný ve 22 minutách ostrou akcí a spoustou piva.

S prázdnou neodešel z festivalu ani tradiční sběratel ocenění Pavol Barabáš, který si odnesl prestižní Cenu diváků za snímek Bhútán – hl'adanie šťastia. Film přinesl pohled do horského království, kde se dobrý král stará o blaho svých poddaných a místo hrubého domácího produktu nse mprosazuje na hrubé domácí štěstí.

Kromě těchto cen porota udělila i dvě zvláštní ocenění – animovanému brazilskému snímku Uruca na homoli cukru v Rio de Janeiro a polskému seriálu nazvanému Polské Himálaje, který byl na festivalu promítán v pěti různých filmech.