Jeho účastníci vyrazí z dolní stanice lanové dráhy v Peci pod Sněžkou přes Růžohorky na Sněžku.

Kdy: sobota 25. ledna
Kde: Pec pod Sněžkou
Proč přijít: nejtěžší závod horských nosičů na nejvyšší horu ČR

Závod je dlouhý 5,3 km, závodníci překonají převýšení 739 metrů. Vyzkoušet si staré nosičské řemeslo na vlastní kůži přijde každoročně třicítka těch nejodvážnějších. Úkolem závodníka je v co nejkratším čase vynést na vlastní krosně nebo batohu zátěž (balenou vodu nebo kofolu) z Pece pod Sněžkou až na Sněžku. Muži nosí 30 kg, ženy o polovinu méně.

V loňském roce vyhrál zimní verzi závodu Sněžka Sherpa Cup Petr Mazal z Poličky. Navzdory bláznivému horskému počasí utekl v přívalech sněhu všem soupeřům a od dolní stanice lanovky v Peci doslova vysprintoval na Sněžku za 1 hodinu a 22 minut.

Na startu by tradičně neměl chybět ani Zdeněk Pácha, který v srpnu loňského roku vynesl na Sněžku neuvěřitelných 211 kilo od Slezského domu a úctyhodným výkonem se zapsal do České knihy rekordů.

Závody historických saní rohaček v Malé Úpě v lyžařském areálu U kostela.
TIPY na víkend 25. a 26. ledna

Makový mužíček v Draku

Byla jednou jedna babička, a ta byla tak chudá, že neměla nic než malou chaloupku a v ní dědečka. A byl také dědeček, který zase neměl nic než chaloupku a babičku. Přestože toho měli tak málo, žili si docela spokojeně. Až jednou si takhle domů donesli makové zrníčko… Kouzelný pohádkový příběh Makový mužíček uvede v sobotu od 16 hodin královéhradecké Divadlo Drak.

Ilustrační foto
Dlouhé noci zvou na bály a plesy

Gladiátoři si poměří síly v pevnosti

Proč přijít: Konec ledna přináší již tradiční Winter Gladiator Race pro všechny věkové kategorie. Závodníci budou mít jedinečnou šanci se podívat i do míst josefovské pevnosti, která jsou běžně nepřístupná. Minulý rok tuto šanci využilo více než 1500 závodníků.

Kdy: sobota 25. ledna
Kde: Pevnost Josefov

Na sobotu je pro gladiátory připravená trať přes 6 kilometrů dlouhá a více než 30 překážek. Na své si v Josefově přijdou i ti nejmenší gladiátoři. V sobotu je čekají dvě tratě. Pro nejmenší děti, které by si ještě netroufly na opravdový závod, se chystá kategorie „family“. Každý velký i malý závodník v cíli dostane originální medaili, která se i letos nechala inspirovat gladiátorským štítem. Na každém závodě bude jinak barevně odlišená.

Josefovský závod je zároveň první zastávkou na cestě za TRIUMPHALIS a PRIMUS PALUS. Tyto dva tituly mají možnost získat závodníci za absolvování několika závodů v sezoně - dokazují tím tak svoji oddanost a vytrvalost. Přesné podmínky získání těchto titulů jsou vypsány na webových stránkách závodu www.gladiatorrace.cz.

Ti, kteří si chtějí závod zaběhnout na zkoušku, se mohou přihlásit do kategorie „fun“. V této kategorii je možné si mezi sebou pomáhat, neměří se čas a překážky ani handicapy nejsou pro závodníky povinné.

Vítězem 30. ročníku Čůčobraní se stal Karel Jiříček. Kdo vyhraje letos?
Čůčobraní se blíží. Mezi ovocnými víny budou volit Královnu sklepa

Premiéra filmu Dana Polmana

V listopadu spatřila světlo světa kniha Dreaam, ve které Dan Polman popsal radosti i strasti kolem náročného cyklozávodu napříč Amerikou. Ještě v sobotu od 16 a od 20 hodin můžete do kina v Nové Pace vyrazit na premiéru stejnojmenného filmu.

Díky chladnému počasí se podařilo zasněžit obě sjezdovky.
V novopackém skiareálu se lyžuje na maximum

Malá Úpa patří historickým saním

Proč přijít: Možnost vyzkoušet si jízdu na historických rohačkách mají v sobotu všichni účastníci tradičního závodu, který je doplněn o speciální discipliny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky.

Kdy: sobota 25. ledna
Kde: Malá Úpa
Za kolik: zdarma

Letos se závod poprvé jede jako Memoriál Josky Tylše. Vyhlašovatelé klání tak chtějí připomenout velkého znalce a propagátora saní rohaček ze sousední Velké Úpy, který loni v zimě tragicky zahynul při požáru chalupy ve věku 82 let. Závod se jede ve dvojicích, start je v 10 hodin v areálu U Kostela, kam vás doveze skibus. Kromě jízdy na saních převážejí týmy seno a v závěru řežou dřevo pilou kaprovkou. Závod mohou jet i rodiče s dětmi. Pro ty, kteří rohačky nevlastní, mají pořadatelé deset saní k zapůjčení. Je tradicí, že dvojice bývají oblečené do historických kostýmů. Pořadatelé soutěže vyhlašují vítěze klání „o nevymazlenější rohačkářský pár“. Pro dobrou náladu bude hrát v cíli hudba a připraveno je horké občerstvení. Akce je příležitostí, jak zavzpomínat na pohádkové časy v Malé Úpě. Rohačky se v Krkonoších používají již od 16. století. Saně se používaly a někde ještě používají ke svozu dřeva v zimě nebo ke svozu sena v létě. V roce 1815 se datoval první turistický sjezd, který startoval na Pomezních Boudách a končil u hostince Pod Zlatou hvězdou v Kowarech. Je tedy vidět, že rohačky se v Malé Úpě doslova narodily. Vrcholem byl potom rok 1896, kdy bylo pro turisty nachystáno už kolem 3000 rohaček a stejný počet tažných koní. Obec Malá Úpa si nechala vyrobit 10 saní rohaček podle vzoru Velká Úpa – před rokem 1945.

O Kryštofa a Kryštůfka se tančilo jako o závod.
V Rychnově se chystá taneční souboj o Kryštofa

Ples sedloňovských ochotníků

Nejen na sjezdovky lákají Orlické hory. Hurá na pláž, takové je heslo Plesu sedloňovských ochotníků, který se uskuteční tuto sobotu od 19 hodin v prostorách Obecního úřadu v Sedloňově. Plážové doplňky jsou vítány. Připravena je i soutěž o ceny.