Právě Václav Havel festival podporoval v dobách zlých i dobrých. Naposledy v lednu a srpnu loňského roku.

Hrádeček jako skrýš

Václav Havel byl u zrodu festivalu nejen v roce 1984, krátce po propuštění ze svého nejdelšího věznění, ale i v roce 1987. Když StB v roce 1987 festival ve Volanově u Trutnova rozehnala a organizátory pozatýkala, aparaturu se podařilo schovat na Hrádečku u Václava Havla, který pro ni ve své stodole poskytl skrýš před StB. Právě rok 1987 je oficiálně uváděn jako počátek současného festivalu. „Vše bylo tak konspirativní, že jsem se o tom dozvěděl až po třinácti letech, paradoxně od samotného náčelníka, když přijel na festival,“ vzpomíná zakladatel trutnovského festivalu Martin Věchet.

Hvězda festivalu

„Václav Havel nám pomáhal a zastával se nás však nejen v dobách zlých, dobrých, ale i současných. Jinými slovy v počátcích festivalu i později, ať jako disident, prezident nebo neformální či již jako jmenovaný náčelník,“ pokračuje Martin Věchet. Jeho slova potvrzuje i to, že se Václav Havel objevil hned na prvním polistopadovém festivalu jako čerstvě zvolený prezident v létě 1990. „Na Bojiště přijel prezident v tričku Rolling Stones, muž, kterého miloval téměř celý národ. Ve stejně humorném duchu se nesla i náčelníkova podpora o osmnáct let později. Když se dozvěděl o záměru místních radních zastavět louky, na nichž se festival pořádá, ve veřejném dopise vyjádřil své obavy i víru v to, že festival s letitými kořeny nezničí městská zástavba podobně jako tanky Varšavského paktu Pražské jaro. V humorně laděném projevu na hlavním pódiu zase vyzval přítomné, aby stejně jako on nekupovali sirky, pomazánky a další věci v supermarketu, který by měl eventuálně stát Na Bojišti. Vzpomínám, že jej doprovázel bouřlivý potlesk a skandování Vašek Havel na Hrad. Byla to vlastně největší, až na pár výjimek nehrající, hvězda festivalu,“ vzpomíná s úsměvem Martin Věchet.

Václav Havel festival podpořil i v lednu 2011, kdy jej vlastnoručně podepsaným dopisem starostovi města, společně s dalšími patnácti navrhovateli (mimo jiné i Evou Pilarovou), navrhl na udělení kulturní ceny města za rok 2010. Radní však raději cenu neudělili nikomu. Z komise, která udělení ceny projednává a doporučuje, poté nesouhlasně odešel jeden z jejích dlouholetých členů.

V srpnu 2011 Václav Havel zase pozdravil účastníky festivalu na dálku, telefonicky, a vyjádřil podporu s lítostí, že nemůže být kvůli svému zdravotnímu stavu jeho součástí. „Václav Havel festival v podstatě podporoval do posledního dechu,“ dodává spoluorganizátorka festivalu Eva Navrátilová.

Jeden svět

Předvojem letošního trutnovského hudebního festivalu je i filmový festival Jeden svět společnosti Člověk v tísni, který dnes končí v Trutnově. Festival dokumentárních filmů o lidských právech probíhá na různých místech republiky a v Trutnově se jeho taktovky ujali pořadatelé Open Air Festivalu.

„Filmový festival se nám letos, po čtrnácti letech jeho existence, podařilo uskutečnit i v Trutnově. Jeho organizací vyjadřujeme i podporu místnímu kinu, které strádá,“ říká v této souvislosti Eva Navrátilová. Právě v jeho prostorách se festival Jeden svět pořádá.

Pánek na Hrad!

Letošní Open Air Festival měl být původně věnován právě společnosti Člověk v tísni, která vznikla před dvaceti lety, a České obci sokolské, která si letos připomíná 150. výročí od svého vzniku. I přes vynucenou změnu se však plánovaná debata se zakladatelem společnosti Člověk v tísni, bývalým listopadovým studentským vůdcem Šimonem Pánkem, uskuteční. „Právě Šimona Pánka by Václav Havel, jak sám říkal, rád viděl jako svého nástupce na Hradě. A my také…,“ uzavírá téma s úsměvem Martin Věchet.

(op)