Symetricky dělená expozice společenského centra skutečně nabízí dva světy. Výrazně rozdílné, zachycené specifickým pohledem autora. Černobíle, bez patosu.
Světový věhlas
Antonín Kratochvíl je celosvětově uznávaným fotografem. V prestižní soutěži World Press Photo se nikomu jinému nepodařilo dosáhnout takového úspěchu. Několik let po sobě uspěl ve třech rozdílných kategoriích – umění, hlavní zprávy a příroda. Prestižní časopis American Foto jej zařadil mezi 100 nejvýznamnějších osobností fotografického světa. „Fotit se musí stejně přirozeně jako dýchat.“ Těmito slovy stručně a výstižně popisuje pohled na svou profesi. Střídavě žije v Čechách a USA.
„Při přípravě vernisáže jsme přemýšleli, koho pozvat jako hosta. Kurátorka Paulina Skavova navrhla Jana Hřebejka, který Antonína Kratochvíla obsadil do svého filmu Kawasakiho růže,“ vysvětlil přítomnost známého režiséra Libor Kasík.
Host Jan Hřebejk
„Vzácnost osobnosti a tvorby Antonína Kratochvíla je v tom, že je nezaměnitelný. To je v době, kdy se dá fotografie a ostatně cokoliv snadno reprodukovat, velmi vzácné. Druhá věc, které si cením, je jeho odvaha. A ta je potřeba v obou zde představených světech. Na jedné straně se umírá ve válkách, na hlad, bídu a nemoci, na druhé na alkohol, drogy a životní styl, který je také svým způsobem nebezpečný. I když je často předmětem závisti,“ řekl na úvod Jan Hřebejk. „Je mi ctí uvádět mu výstavu a dvojnásob v takovém prostoru. Trutnov jsem navštívil už několikrát, ale vždy před stavbou Uffa. A jsem unesený z toho, že takhle velkorysá stavba tu vznikla pro kulturní účely,“ dodal.
Hudební program vernisáže obstarala část kapely Mama Bubo, konkrétně Jiří Charypar a Karel Babuljak. Výstava bude v Galerii Uffo přístupná do 10. dubna.