A není divu. Spolek totiž slavil 35. výročí vzniku. Při této příležitosti byla zahájena výstava, která mapuje současné výtvarné aktivity členů. Své žánrově rozmanité práce veřejnosti představují Milan Chabera, Zdeňka „Matty" Chaberová, Karel Kovář, Květa Krhánková, Daniel Mach, Mirek Malý, Daniela Mikešová, Vlasta Páslerová, Zdeněk Petira, Aleš Řezníček, Klára Šiková a Stanislav Špelda.

Veřejnost může do 23. března vidět díla s přírodními motivy, portréty, zátiší, městská zákoutí a figurální plastiky. Velmi výrazně se zde prezentují vícebarevné linoryty Stanislava Špeldy, Mirka Malého a Květy Krhánkové. Zaujmou i obrázky Daniely Mikešové vytvořené nesnadnou technikou akvarelu. Oživením jsou obrazy Kláry Šikové, které malbu posunují ke grotesce a k trendům tvorby současné generace umělců.

„V první místnosti jsou díla stará třicet až padesát let. Na schodišti jsou obrázky od Karla Koláře. Jsme rádi, že s námi vystavuje, protože ještě před rokem 1980 tady existovala výtvarná skupina 3K+B. Bohužel Kovář je už jediný pamětník té doby," prozradil tvůrce linorytů Stanislav Špelda. Ve vestibulu muzea jsou také obrazy Aleše Řezníčka. Právě on stál u znovuzrození výtvarného spolku v Úpici. „První pondělí v lednu 1980 jsme se mohli sejít a zdravé jádro této skupiny se schází dodnes," dodal Špelda. Spolek vystavuje v Úpici každých pět let.

Součástí vernisáže byl rovněž křest katalogu Lvovecký okres očima umělců. Publikace je výsledkem projektu Umění spojuje lidi různých kultur a generací, na němž se podílejí polské město Lwow a český Žacléř. „V rámci projektu se devět českých a stejný počet polských výtvarníků zúčastnilo loni od června do srpna uměleckých dílen. Díla, která během setkání vznikla, byla prezentována obyvatelům spolupracujících stran," řekl koordinátor projektu Marcin Lampart. Z úpických umělců jsou do katalogu zařazeni Daniela Mikešová, Květa Krhánková, Stanislav Špelda a Zdeněk Petira.

Hynek Šnajdar