Chcete inspiraci pro nákup nové sedačky? Nebo si vyzkoušet jiné tělo? I to mohou být důvody, proč zajít na první letošní výstavu Galerie Uffo. Pestrou škálu výtvarných prací tu představuje všestranná umělkyně Martina Chloupa.

Hezky česky

Expozice s názvem Kde domov můj objekty i velkoformátovými obrazy vystihuje téma nynější politické situace v Čechách. Autorka, která má na kontě více jak 30 výstav v Česku i zahraničí, převádí symboly českého národa do zcela jiného kontextu.

K vidění je například sedačka nazvaná Hezky česky, stylizovaná, ale zachovávající parametry české vlajky. „Tento prezidentský gauč může působit jako prvoplánově pobízivé, politické gesto," představuje dílo ředitel Uffa Libor Kasík s doplněním, že autorka nezatěžuje svá díla nadbytečnými metaforami a symboly. Tvoří bezprostředně, intuitivně, na základě momentální imaginace a rozpoložení. „Dokonale designová pohovka, trojrozměrný vtip v barvách trikolóry, nabízí svůj měkce sametový modrý klín k pohovění," dodává Kasík.

Devatero řemesel

Mnoho let studií na uměleckých školách různého typu vybavilo mladou umělkyni rozsáhlými technickými a technologickými vědomostmi a zkušenostmi. Martina Chloupa modeluje, kreslí, fotografuje, ilustruje, je autorkou exponovaně erotických instalací, neváhá odlévat těla do lukoprenu, vytváří drobné plastiky autobusů i masivních objektů nábytků.

Autorčin malířský projev je rozpoznatelný, v mnoha ohledech typický, ale zároveň bohatý a rozvíjející se. Pro její tvorbu je typická jemná lazurová malba, vytvářející dojem rozostření námětu, ale nebrání se ani hutné akrylové malbě, pokud to její obrazové sdělení vyžaduje.

„S podivnou vytrvalostí se umělkyně vrací k tématům květin, koček, psů, holčičích hlav, vytrhává objekty z konkrétního prostředí, ignoruje klasická kompoziční schémata, deformuje tvary, má ráda neonové barvy, tvrdou kresebnou linku. Ale stejně dobře namaluje i barevně jemně modulovaný noční autobus, harmonicky vyváženou abstrahující krajinu," popisuje autorčino umění kurátorka Paulina Skavová.

SOUČÁSTÍ VÝSTAVY v trutnovské Galerii Uffo je také Bodyshop. Stačí si vybrat tělo, ženské či mužské, nahé či oblečené a před zrcadlem ho vyzkoušet. První letošní expozice je návštěvníkům otevřena do 5. března.