Autorka návrhů luxusního spodního prádla se této profesi věnuje od roku 2004, avšak nabídka nejprestižnější přehlídky „Top Secret“ na samostatnou show v pražském hotelu jí vyrazila dech.

Přijeli za ní až do Turnova

„Prvnímu telefonátu zástupce firmy jsem nevěnovala pozornost, avšak když za mnou přijeli až do Turnova, usoudila jsem, že to myslí opravdu vážně,“ řekla Krkonošskému Deníku Jiřina Matoušová.

„Vystudovala jsem turnovskou ekonomku a pracovala v oboru. Doma jsem si již přitom šila oblečení hlavně pro sebe a pro celou rodinu. Nebyla jsem vždy spokojena s nabídkou v obchodech, chtěla jsem lepší střihy, luxusnější materiály a zajímavější modely. Postupně jsem zjistila, že mne baví víc tvořit, než být někde v kanceláři, a tak jsem se dostala postupně k podnikání,“ dodala.

Firmu se jí za dva roky podařilo rozběhnout, avšak doma to s ní neměli jednoduché. Byla stále v práci a na cestách. Měla ale jejich podporu a pomoc, bez toho by to nevydržela.

Potřebovala hlavně kvalitní dílnu

Sehnat dílnu s profesně dokonalými zaměstnanci a nejmodernějším vybavením prý nebylo jednoduché. Podařilo se jí to skoro až na druhém konci republiky a v Turnově, v sídle firmy, má expediční sklad. „Určitý čas jsem tam jezdila pravidelně, vše jsme stále vylepšovali a vím, že jsem se jim mohla zdát i protivná, protože jsem narozena ve znamení Panny, tedy rozená puntičkářka,“ prohodila vesele.

Její nadšení se jí ale podařilo přenést i na ně. Pochopili, že je přece větší radost vyrábět luxusní modely z krásných francouzských materiálů a ještě s perfektními střihy. Ve firmě se snaží zajistit si co nejvíce sama, nejraději ale vzoruje nové modely. Naštěstí má stále dost nápadů. Stačí jí vidět nějaký zajímavý materiál a už si dovede představit, co a jak by z něho dobře vypadalo.

Například konstrukce košíčků spodního prádla je velmi složitá záležitost. Kvalitní podprsenka se skládá až z třiceti různých součástek a šije se i na deseti speciálních strojích. Navíc košíčky nejsou přikrývka, ale podpora, a ještě musí zajišťovat stálost tvaru. Šijí je ty nejzručnější švadleny s přesností na desetiny milimetrů. Vždyť od jednoho vzoru je to i padesát velikostí. „V jiném sortimentu takové rozpětí nenajdete, proto je i kvalitní prádlo dražší, i když je to jen takový malý kousek oblečení,“ vysvětlila nám.

Jiřina Matoušová zjistila, že k novým nápadům ji sice inspirují třeba krásné vzory a luxusní materiály, avšak nejvíce kontakt s lidmi, příroda u nás i v exotických krajinách. „Nejlépe se mi však tvoří uprostřed Českého ráje a nechtěla bych to nikdy měnit,“ řekla návrhářka, která prožívá svůj podnikatelský sen.

Úspěch také v zahraničí

Odměnou za několikaleté úsilí prý byl pro Jiřinu Matoušovou potlesk dvou tisíc návštěvníků pražského hotelu Hilton, kde nenápadné ženě z Turnova uspořádala prestižní firma autorskou přehlídku výsledků její dosavadní práce.

„Je příjemné, když si vás pozve známá prestižní agentura, vydá vám katalog, pozve prvotřídní zahraniční kapelu, akci vám uvádí populární Leoš Mareš a vaši práci obdivují i lidé ze zahraničí. Někteří známí mi říkají, že jsem už ‚za vodou‘ avšak podnikání, alespoň v našem oboru, je jako jedoucí vlak. Nesmíte přibrzdit ani zastavit. A v módě to platí dvojnásob,“ poznamenala Jiřina Matoušová, kterou minulý týden oslovili například zástupci jedné ze zahraničních automobilek.

Jak ale dlouho budou zákazníci obdivovat v Praze i za hranicemi Česka výrobky ještě nedávno neznámé ženy z malého městečka v podhůří Krkonoš, sama netuší. Snad do té doby, než se rozhodne „vystoupit z jedoucího vlaku“.

Otakar Grund