Diváci si zahajovací večer užijí s Cirkem La Putyka. Od 19 hodin v Uffu vstoupí do čarovného světa Batacchia, kde se nový cirkus prolíná s tancem, fyzickým divadlem a ilusionismem.

Nepochybně největší událostí festivalu je vystoupení australského souboru Gravity & Other Myths, jenž poprvé v pátek uvede horkou novinku Backbone. „Gravity & Other Myths se proslavili především inscenací A Simple Space, kterou s úspěchem hrají již několik let. Premiéru Backbone jsem měl možnost vidět v Adelaide a jsem přesvědčen, že má velkou šanci stát se výjimečným novocirkusovým počinem v celosvětovém měřítku. Extrémní akrobatické schopnosti členů souboru spolu s originálním přístupem režiséra Darcyho Granta, který se projevuje především v oblasti lightdesignu, použitých materiálů i zcela nového cirkusového náčiní, činí z Backbone vskutku strhující zážitek,“ popisuje ředitel a zakladatel festivalu Libor Kasík.

Backbone se odehraje v Evropě pouze na dvou místech. Trutnované mohou australské umělce vidět hned dvakrát, a to v pátek od 19 a v sobotu od 21.30 hodin.

Bratři v tricku
Na festival Cirk-Uff v pruhovaném oblečení i na běžkách

Lákadlem festivalu bude také představení (v sobotu a v neděli v Národním domě) Déluge francouzského souboru Compagnie SansGravité, které je směsí nového cirkusu a nové magie. Cirk-UFF tradičně prezentuje i českou novocirkusovou scénu, letos dokonce formou oficiálního českého showcase, v jehož rámci budou moci soubory představit své projekty promotérům z Londýna, Paříže, Berlína, Vilniusu i dalších metropolí.

Vedle známých souborů jako Cirk La Putyka či Losers Cirque Company, kteří odehrají dokonce dvě různé inscenace, chystá Cirk-UFF i několik premiér. Soubor Bratři v tricku připravil premiéru představení Běžkařská odysea. Na Cirk-UFFu spatří světlo světa i Hrdinky, tedy nová show Cirkusu Tety, jež vznikla pod režijním a dramaturgickým vedením novopečeného držitele Thálie, Radima Vizváry. Další letošní novinkou pak bude představení Dukto mladého uskupení Cink Cink Cirk. To však jeho aktéři předvedou zatím pouze ve stádiu „work in progress“.

Novinkou plnou zábavy a zážitků se stane pokus o setkání největšího počtu lidí na běžkách na jednom místě. „Na festival totiž přiveze pražský soubor Bratři v tricku představení Běžkařská odysea, jehož doménou je sebeironie, žonglování, předmětová manipulace, střídmá akrobacie, ale především humor. Diváky se proto pokusí nejen psychicky, ale i fyzicky vtáhnout do děje,“ upřesňuje Libor Kasík. Každý, kdo přijde na jejich představení v pátek od 18 hodin a sobotu od 16 hodin s běžkami (a botami, vázáním, hůlkami…), se může zapojit do happeningu a pobavit spolu s ostatními účastníky a účinkujícími sebe i diváky.

Připomeňme také populární pruhovanou výzvu. V neděli 4. června opět oživí město tradiční průvod účastníků a účinkujících festivalu. Pořadatelé zvou proto všechny, kteří v sobě mají trochu (nebo i více) cirkusáctví, aby přišli v neděli v 15 hodin k UFFO oblečeni v pruzích. Každý pruhovaně oděný obdrží na památku festivalovou placku.

Ani děti se nebudou nudit. Jako každý rok přijede brněnský Cirkus LeGrando a děti si budou moci vyzkoušet různé cirkusové disciplíny.

V sobotu a v neděli se mohou návštěvníci těšit na tradiční party v Uffu. Jejich náplň obstarají například DJ Mackie Messer, DJ Marionette, El Checo, Hadash, DJ Werian a Manouche.

PROGRAM

STŘEDA 31. KVĚTNA
od 19.00 v Uffu CIRK LA PUTYKA: Batacchio.

ČTVRTEK 1. ČERVNA
od 19.00 v Uffu CIRK LA PUTYKA: Batacchio.

PÁTEK 2. ČERVNA
od 14:30 před Uffem CIRK LA PUTYKA: AIRGROUND
v 16:00 před Uffem CINK CINK CIRK: DUKTO
v 17:00 v šapitó CIRKUS TeTy: HRDINKY
v 18:00 před Uffem BRATŘI V TRICKU: BĚŽKAŘSKÁ ODYSEA
v 19:00 v Uffu GRAVITY & OTHER MYTHS (Austrálie): BACKBONE
ve 20:30 v šapitó LOSERS CIRQUE COMPANY: BEACH BOY(S)
ve 21:45 před Uffem CIRQUE GARUDA: PANTOKINE (extrakt)
ve 22:00 Kaffé Horn PÁTEČNÍ CIRK-UFF PÁRTY

SOBOTA 3. ČERVNA
v 10:00 před Uffem CIRKUS LeGRANDO: DOPOLEDNE PRO DĚTI
ve 13:30 šapitó CIRKUS TeTy: HRDINKY
ve 14:30 před Uffem SQUADRA SUA: SOLDATES
v 15:30 před Uffem CINK CINK CIRK: DUKTO
v 16:00 před Uffem BRATŘI V TRICKU: BĚŽKAŘSKÁ ODYSEA
v 17:00 před Uffem ATI SPHERE: KONTAKTNÍ ŽONGLOVÁNÍ A CUBE ACT
v 17:15 před Uffem CIRK LA PUTYKA: AIRGROUND
v 18:30 v Národním domě COMPAGNIE SANS GRAVITÉ (Francie): DÉLUGE
ve 20:00 pod šapitó LOSERS CIRQUE COMPANY: WALLS & HANDBAGS
ve 21:30 v Uffu GRAVITY & OTHER MYTHS (Austrálie): BACKBONE
ve 23:00 Kaffé Horn SOBOTNÍ CIRK-UFF PÁRTY

NEDĚLE 4. ČERVNA
14:00 šapitó HOLEKTIV: STUDY
15:00 před Uffem PRUHOVANÁ VÝZVA
15:30 před Uffem a v ulicích města CIRKUS PRIDE
17:30 šapitó SQUADRA SUA: MONSTERA DELICIOSA
18:30 Národní dům COMPAGNIE SANS GRAVITÉ (Francie): DÉLUGE
20:00 v Uffu GRAVITY & OTHER MYTHS (Austrálie): BACKBONE