Na Malé Skále je odchod festivalu Benátská noc záležitostí číslo jedna. Lidé o ní diskutují v restauracích, v samoobsluze i na ulicích. Odchod festivalu je obrovskou ztrátou nejen pro samotnou obec, ale i spousty zdejších obyvatel či spolků, které si během konání akce přivydělávali. Jak se na odchod dívá starosta Michal Rezler?

Jak velký bude dopad odchodu festivalu na místní spolky a sdružení?
Spolky byly před Benátskou nocí, budou i po ní. Finanční dopad samozřejmě pocítí a budou ho muset nahradit jinými aktivitami. Jsem přesvědčený, že se jim to povede.

Přímo pro obec znamená odchod festivalu mínus čtyři sta tisíc korun. O jak velký zásah do rozpočtu se jedná?
Hospodaříme s rozpočtem necelých třináct milionů korun, proto nemůžu říkat, že se jedná o zanedbatelné peníze. Já jsem ale vždycky viděl největší přínos Benátské noci v plošné reklamě obce. Budu se opakovat. Mnohokrát jsem se přesvědčil, že lidé zdaleka znají Malou Skálu právě díky festivalu. Mnoho z nich se opakovaně vracelo, aby si okolí prochodili a projezdili na kole, strávili zde dovolenou.

Překvapilo Vás rozhodnutí o stěhování festivalu, tušili jste to?
Od podzimu bylo divné ticho před bouří. Po loňské nejistotě do poslední chvíle, jestli Benátská noc bude nebo ne, jsem chtěl, aby odpověď na tuto základní otázku byla jasná už na podzim – před zahájením předprodeje vstupenek. Pokládal jsem to za základní slušnost vůči fanouškům festivalu i místním. Zároveň jsem navrhoval i co nejdříve uzavřít smlouvu shodnou s loňskou. Bohužel se tak nestalo a základní rozhodnutí nepadlo.

Je mi líto těch, kteří si odhlašují rok předem objednané ubytování i provozovatelů těchto zařízení.

Na Malé Skále byla Benátská noc jedním z témat, které místní rozdělovalo. A bezesporu bude rozdělovat i nové „sousedy“ v novém působišti. Jako příznivec festivalu jsem zároveň chápal stížnosti lidí bydlících v těsné blízkosti areálu, na které byly natočeny „bedny“ a celý prodloužený víkend jim v kredenci hlukem drnčely skleničky. K tomu třeba malé děti nebo naopak staří rodiče. Občas i škoda na majetku, komplikovaný průjezd obcí. Někdo to řešil odjezdem na dovolenou nebo na chatu, jiný tu možnost neměl.

Byla zde ale ještě třetí skupina lidí. Tu jsem nechápal. Každoročně se začali hrdě přezdívat „Ne“.

Ale pouze do chvíle, než bylo rozhodnuto o konání dalšího ročníku. Najednou byli „Ano“ a pronajali by i starou švestku, kdyby na ní někdo chtěl přebývat… Nechápal jsem stížnosti na hluk a zároveň lákání na tento hluk na webových stránkách svého apartmánu – dokonce ve dvou jazykových mutacích.

Budete se snažit, aby se festival v budoucnu na místo vrátil?
Myslím, že to není úkol pro obec. Mrzí mne, že se stále častěji začíná spojovat konec a stěhování festivalu z Malé Skály se zvětšujícími se požadavky obce a vlastníků pozemků. To není pravda. Ve zmíněných čtyř stech tisících korun bylo zahrnuto téměř osmdesát tisíc za pronájem obecních pozemků za jakou dostávali soukromníci. Mluvil jsem se dvěma a žádný z nich nepožadoval navýšení ceny za pronájem.

Stejně tak i obec. Vzhledem k rozpočtu jsme nemohli nájemné odpustit ani poskytnout finanční podporu soukromému sektoru na kulturu, jak bylo někdy naznačováno médii. To bychom museli přispět všem podnikatelům. Kdo z nich to má dnes lehké?

Osobně si myslím, že festival tohoto rozměru se na Malou Skálu již nevrátí.

Snaha o pořádání menších venkovních akcí asi přijde a to z nejedné strany. Tím spíš, že ze spojení Benátská noc na Malé Skále má marketingově větší cenu název obce. Na závěr použiji slova maloskalské pamětnice, paní Evy Pánkové, která nedávno v rozhovoru pro časopis Véčko na téma festivalu řekla: „Já na tuhle hudbu moc nejsem, a jednou mi během Benátské noci dokonce ze zahrádky ukradli cibuli, to víte, to mě naštvalo. Ale jinak proti těm festivalům nejsem, člověk musí být trochu tolerantní.“ 19 ročníků – to už je tradice. A každý konec tradice je škoda. Festivalu i pořadatelům přeji jen to nejlepší na začátku tradice nové.

Dejme místo i Pavlu Mikezovi, řediteli agentury pořádající festival Benátská noc. Jak vidí odchod festivalu on?

Odchod festivalu bude mít veliký dopad i na maloskalské spolky a organizace. Mysleli jste na to?
To jsme samozřejmě mysleli, nicméně by si do svědomí měl sáhnout někdo jiný. Naše snaha je festival dál rozvíjet a udržet mezi největšími festivaly v ČR. Sám vedu na Malé Skále fotbal, kdy si fotbalisté přivydělávali na BN, teď budeme hledat jiné zdroje financování. Na Malou Skálu samozřejmě nezanevřeme, firma zde sídlí a odvádí nezanedbatelné daně. V současné době plánujeme podporu zdejší mateřské školce a základní škole.

Rozhodli jste se festival pojmout jinak – vlastně česko-slovensky. Do budoucna – dá se jen s interprety z tuzemska pořádat festival dlouhodobě?
Určitě ne, do budoucna počítáme se zapojením velkých zahraničních interpretů, nicméně základ byl a vždy bude postaven na české a slovenské scéně.

Benátská noc na Malé Skále: nikdy více?
Nikdy neříkej nikdy. Záleží však na mnoha okolnostech. Plánů do budoucna je hodně, teď se však musíme soustředit na co nejlepší start ve Vesci.