Semilská Galerie XY totiž pořádala první ročník akce s názvem Podkérkonošská kraslice aneb Řemeslné Velikonoce. Zatímco v červené roubence si mohli návštěvníci prohlédnout vystavené soutěžní i nesoutěžní kraslice, které přes měsíc lidé nosili do knihovny, muzea nebo infocentra, a pro svého favorita hlasovat, v zelené roubence si zkusili uplést pomlázku nebo voskem nazdobili vajíčko. Kdo měl zájem, mohl si dát podkrkonošské kyselo, ohřívaný mošt nebo pivo.

V cibule nebo řepě

„Vajíčka barvíme v řepě nebo v cibulových slupkách, jedná se o prastarou techniku. Malování barevnými vosky, tedy voskovkami rozpuštěnými ve včelím vosku, je také jednoduchá technika, kterou si může každý doma vyzkoušet. Obě techniky lze i kombinovat,“ podotkla Kateřina Jínová z Galerie XY.

Právě malování voskem si zkusila také čtyřletá Viktorka a šestiletý Ríša, kteří do Semil přijeli s tatínkem Hynkem Šnáblem z Mladé Boleslavi. „Doma vajíčka normálně barvíme, já to ale nesmím vidět, abych si je mohl druhý den vykoledovat,“ podotkl Hynek Šnábl.

Čerstvé proutky

Pavel Hlava ze Semil zase zájemcům předváděl, jak se pletou pomlázky. „Měly by se plést v pondělí ráno. Chlapci totiž měli dívky čerstvým prutem jen takzvaně pomladit, ne je zbít,“ vysvětlil Pavel Hlava a pokračoval: „Na pomlázku jsou samozřejmě nejlepší proutky z vrby, nyní se ale plete hodně i ze svídy.“

Technika pletení zaujala například Radka Fikejze z Loužek u Turnova. „Pomlázku pletu každý rok, ale pomlázku z devíti proutků a ještě omotávanou jsem dosud neuměl,“ poznamenal. Odpoledne došlo na vyhodnocení soutěže o nejkrásnější kraslici. Nejvíce hlasů nakonec získala vajíčka Martiny Baňasové ze Železného Brodu, která obdržela věcnou cenu.