Nutno podotknout, že Komorní filharmonie Pardubice byla stejně jako zdejší Kruh přátel hudby založena na konci šedesátých let minulého století, a že v době existence tohoto sdružení v sedmdesátých a osmdesátých letech ve Dvoře Králové pravidelně vystupovala pod taktovkou předních českých dirigentů Libora Peška, Petra Altrichtera či Vladimíra Válka. Nejen tyto informace připomněl ve svém úvodním proslovu dramaturg Kruhu přátel hudby Vít Havlíček, který také v úvodu přivítal významného hosta, poslance Parlamentu ČR a předsedu podvýboru pro kulturu Pavla Svobodu.

Na monotematickém koncertu zazněly pod vedením šéfdirigenta Stanislava Vavřínka Mozartova stěžejní díla orchestrální literatury. Program byl rámován velkolepou předehrou k opeře Don Giovanni a monumentální skladatelovou poslední symfonií č. 41 C dur „Jupiter“. Důrazem na dynamické odstíny, drobné zvukové nuance jednotlivých nástrojových sekcí a citem pro gradaci se interpretům skvěle podařilo vystavět toto dílo až k závěrečné „titánské“ větě. Zasloužené ovace vzbudilo provedení houslového koncertu A dur, který se nazývá „Turecký“ kvůli svému exotickému zvuku třetí věty. Dvaatřicetiletý houslista Jan Mráček patří mezi nejvýraznější talenty své generace, což prokázal svojí dokonalou hrou, souhrou s orchestrem i rafinovaným přídavkem od Paganiniho.

Koncert se setkal s vřelým ohlasem více než 170 posluchačů, z nichž více než třetinu tvořili abonentní předplatitelé celé sezóny, která se svými 10 koncerty slibuje mimořádnou pestrost a kvalitu programu i účinkujících. Hned na příštím koncertě, který se bude konat 12. října v Hankově domě, se mohou návštěvníci těšit na další skvělé těleso a sólistu – Pražské komorní sólisty a hornistu a dirigenta Radka Baboráka.

Tomáš Korbel