Výběr tvorby jednoho z nejvýznamnějších českých krajinářů, Františka Kavána (1866-1941) nabízí přes prázdninové období Galerie města Trutnova.

Léto s krajinou

„Po návštěvnicky nebývale úspěšné krajinářské výstavě Joanna Koehlera, kterou jsme nabídli v loňském létě, jsme se rozhodli na toto téma pokračovat. Autorem, jehož dílo je nejen vysoce kvalitní, ale který má stejně jako Koehler vztah ke zdejšímu kraji," říká ředitelka galerie Lucie Pangrácová.

Kaván je totiž rodákem z Víchovské Lhoty u Jilemnice. Studoval v ateliéru Julia Mařáka na pražské Akademii výtvarných umění, kde byl jeho spolužákem mimo jiné i Antonín Slavíček.

Kaván namaloval za svůj život více než 4 tisíce obrazů, kreseb a skic věnovaných krajině. Exponáty pro výstavu z největší části zapůjčilo Krkonošské muzeum v Jilemnici, které vlastní rozsáhlou sbírku.

„Velmi si také vážíme vstřícnosti náchodského sběratele Miloslava Čermáka, který nám zapůjčil 6 obrazů. Spolupráce mezi institucemi se očekává, v případě soukromých majitelů to ale tak samozřejmé není. Zapůjčení pro veřejnou instalaci mohou často vnímat jako riziko a ohrožení jejich sbírky," zdůraznila Lucie Pangrácová.

Další díla zapůjčilo například Muzeum Podkrkonoší, Galerie moderního umění Hradec Králové, Městské muzeum Hořice a Východočeská galerie Pardubice.

Vydařená instalace

Výstava nabízí přes šedesát děl a dalších dokumentů, které tvorbu Františka Kavána připomínají. „Instalovaná je s velkým citem a akcentuje to, co je u tohoto autora třeba. Tedy řadu poloh jeho tvorby, od nejintimnějších až po takzvaně velkého ducha," řekl na středeční vernisáži ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici Jan Luštinec.

Pohled na Kavánovo dílo prošel za posledních 70 let, od doby jeho úmrtí, mnoha proměnami. „Dnes je již řazen mezi klasiky české krajinomalby a řada jeho děl patří do zlatého fondu výtvarného umění," dodává Luštinec.