Už začátek byl originální. Napochodovala skupina trutnovských ostrostřelců v uniformách a před muzeem vypálila čestnou salvu. Početnou skupinu diváků poutala také historická polní kuchyně, která nabízela tradiční vojenské jídlo, guláš.

Počátky ozbrojeného sboru přiblížil kurátor výstavy Trutnovští ostrostřelci a jejich terče Václav Horák. „V roce 1757 ostrostřelci statečně bojovali v bitvě u Kolína. „Za to jim osobně královna Marie Terezie předala prapor,“ připomněl. Málo známé je například to, že se ostrostřelci účastnili potlačení sedláckých vzpour v druhé polovině osmnáctého století. „Boje u Trutnova byly krvavější než známá bitva u Chlumu,“ doplnil Horák. Mezi nejznámější ostrostřelce patří básník Uffo Horn, který v revolučním roce 1848 vytvořil národní gardu. Ostrostřelci se účastnili i bojů v roce 1866. Do jména si tak v pozdějších letech zařadili i jméno vítězného generála Gablenze. Postupně se ale z vojenského sboru stal zájmový spolek. Několikrát změnil místo střelnice. Existoval až do roku 1945, kdy v květnu vybuchla tehdejší střelnice.

Stejně jako minulost je ale bohatá i současnost. Ta začala v roce 1976, kdy byl zdejší Klub historických zbraní jedním z mála v Československu. Kromě střelby z předovek a dalších starých zbraní se členové věnovali také péči o válečné památky. Díky jejich aktivitám se do povědomí veřejnosti dostala jediná vítězná bitva prusko rakouské války.

Pravidelně pořádají střelecké závody. A právě terče z těchto akcí tvoří významnou část expozice. „Máme jich asi osmdesát. Vítěz získává i terč, má ale povinnost nechat namalovat nový,“ vysvětlil jeden ze zakládajících členů Petr Kopecký. Na závěr vernisáže předali členové ostrostřelců autorům výstavy a muzeu pamětní list spolu s pamětními medailemi, které klub vydal. „Je to pro nás velká čest. Myslím, že se stanou významnou památkou na současnou dobu, jako vystavené exponáty této výstavy na trutnovské ostrostřelci z minulosti,“ dodal Václav Horák za muzeum.

Expozice nabízí historické terče trutnovských ostrostřelců z 19. století, dokumenty, obrazy, prapory i fotografie. K vidění tu jsou i současné terče, historické zbraně nebo oficiální uniforma klubu. Zajímavostí jsou původní stanovy ostrostřelců, jeden z historických praporů nebo obraz básníka Horna v uniformě ostrostřelců. Vystaveny jsou i poháry a ocenění .

Vernisáž doplnilo vystoupení skupiny Jarní vánek. Výstava potrvá do 17. dubna.