Pro letošní rok si kasteláni a správci hradů a zámků v Libereckém kraji připravili řadu novinek, které turisté jistě uvítají. Nově se totiž můžete těšit na zpřístupnění donedávna rekonstruovaných či veřejnosti z jiného důvodu ukrývaných prostor, rozšíření či doplnění stávajících prohlídkových tras nebo obohacení kulturních programů.

Nechejte se zlákat k návštěvě a vydejte se po stopách bohaté historie králů, knížat a zámeckých paní… Hradní brány se otevřou již na konci března.

Majestátní Frýdlant

Majestátní dominantou Jizerských hor je státní hrad a zámek Frýdlant, který byl založen v polovině 13. století. Svou slávu si získal díky dalším majitelům Albrechtu z Valdštejna a rodu Clam-Gallasů. V roce 1801 byl hrad zpřístupněn a stal se tak prvním hradním muzeem ve střední Evropě, který vlastní bohaté sbírky zbraní, uměleckých předmětů a unikátní sbírku dýmek. Navíc v sobě propojuje dva architektonické prvky středověký hrad a renesanční zámek.

Divadla a koncerty

Pokud se vydáte po stopách Albrechta z Valdštejna, zjistíte, že mu patřila i další panství v regionu např. hrad Valdštejn, který byl vybudován na mohutných skalních pískovcových blocích. Hrad se stal v 18. stoletím poutním místem, v současné době láká návštěvníky vedle prohlídek i na řadu kulturních akcí v podobě koncertů, divadelních představení a výstav. Český ráj nabízí ale daleko více hradních či zámeckých památek.

Ložnice i koupelna

Nejznámějším zámkem je bezesporu Sychrov, který získal svou novogotickou podobu za vlády rodu Rohanů. V interiérech překvapí nádherné řezbářské práce Petra Buška a nejrozsáhlejší středoevropská sbírka francouzského portrétního umění tzv. „rohanská galerie“. Zámek je vyhledáván i pro staročeské jarmarky, slavnosti či noční prohlídky.

V letošním roce jsou navíc pro návštěvníky připraveny perličky a pikantnosti ze života obyvatel sychrovského zámku. Všeobecnému zájmu se obvykle těší ryze soukromé prostory a tak na prohlídkové trase narazíte i na ložnici s koupelnou, připomínající jednu z dcer bývalého majitele.

A pokud už budete znaveni cestováním za historií, usedněte v zámeckém parku či oranžérii a vychutnejte si místní kávu.

Apartmá majitele

Jedním ze zámků, který se pustil do reinstalace pokojů, je Hrubý Rohozec. Jednotlivé místnosti získají podobu z období 30. let 20. století a návštěvníci se tak budou moci podívat do apartmá bývalého majitele zámku a jeho manželky, dětských pokojů a komnat zámeckého personálu, v lovecké chodbě a v předpokoji bude obnovena původní historická výmalba.

Dominantní Trosky

Jestli dáváte naopak přednost rozhledům do kraje, vystoupejte na nejznámější symbol tohoto regionu hrad Trosky, který se rozkládá mezi čedičovými věžemi nazvanými „Panna a Baba“.

Léčivá studánka

Vydáte-li se objevovat Českolipsko a Máchův kraj, měli byste se zastavit na hradě Lemberk, na kterém žila Zdislava z Lemberka, jediná česká světice nekrálovského původu. Zámek byl upraven v barokním slohu, pod zámkem se nachází i Zdislavina studánka, kterou podle legendy používala Zdislava k léčení očních nemocí.

Letošní sezóna přinese novinky v podobě nových okruhů a návštěvníci se tak budou moci podívat do zámecké zbrojnice či právě do světničky sv. Zdislavy. Během mimořádných prohlídek bude otevírán i tzv. Rytířský sál, který prochází náročnou opravou a bude tak možné alespoň na chvíli obdivovat působivou barokní štukaturu i zrestaurované olejomalby s výjevy ze třicetileté války.

Benefiční koncert

Neméně zajímavý je i státní hrad a zámek Grabštejn, který má 2 části Horní hrad a Dolní zámek. Během sezóny hrad hostí řadu významných kulturních akcí, jako je např. festival etnické, alternativní hudby a divadla či benefiční koncert Luďka Veleho.

Obydlí poustevníků

Poněkud pozoruhodnou památkou je skalní hrad Sloup, který byl vytesán do pískovcové skály. Je spojován především s obydlím poustevníků, kteří zde vytvořili klášter s kostelíkem. Pokud byste se chtěli projít po barokních kaskádových terasách či navštívit místo svatby rakouského následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este s hraběnkou Žofií Chytkovou, vydejte se na zámek Zákupy.

Máchův kraj

Co by to bylo za putování po Máchově kraji, kdybyste nevystoupali na jeden z nejvýznamnějších raně gotických hradů v Čechách, který založil Přemysl Otakar II., na Bezděz. V 19. století se stal opuštěný a zpustlý hrad symbolem romantiky i pro básníka K. H. Máchu.

Bezděz ale nebyl jediným hradem Přemysla Otakara II. V oblasti Kokořínska se můžete zastavit na tajuplném hradě Houska. O něm se tvrdí, že je vstupní bránou do pekel.

Hrady a zámky si pro své návštěvníky navíc připravily pro letošní rok i projekt Oživlé památky. Každý měsíc bude věnován určitému tématu a památky tedy budou zvát návštěvníky na různé typy aktivit tak, aby se rodinná návštěva nikdy neomrzela.

Zajímá vás, která témata jsou připravena na léto?

Duben Jarní dobývání

Květen Tajemství hradních kaplí (vyvrcholí 1. 6. 2011 Nocí kostelů/kaplí)

Červen V zahradách

Červenec + srpen Letní milostná ladění

Září Dědictví antiky

Říjen Ozvěny lesních rohů

Jednotlivé akce najdete na www.liberecky-kraj.cz, stejně jako další tipy na výlet v našem kraji.