Historicko - národopisná expozice se nachází v přízemních prostorách hornobranského renesančního zámku a přibližuje lidem vznik obcí Hornní Branná a Valteřice v době kolonizace pohraničního hvozdu.

Popisuje jejich vývoj a život obyvatel až do současnosti. Zajímavá jsou například pojednání o jednotlivých držitelích panství, zaslouženou pozornost věnují pořadatelé výstavy rodu Harrachů, který zdejší kraj velmi pozvedl. Návštěvník se seznámí se zemědělstvím v podhorských podmínkách, místní tradiční stravou, lidovou architekturou a plátenictvím, které bylo důležitým zdrojem přivýdělku.

Pozornost tvůrci věnovali i evangelické a katolické církvi, bohatému spolkovému životu v obcích a významným rodákům. Neopomněli ani oblast sportu, zejména lyžování. Vždyť zdejší lyžaři se účastnili i olympijských her. Expozici uzavírá panel s výčtem aktivit, kterými se zabývají obce a jejich obyvatelé v současnosti. Návštěvník se může těšit na moderní a atraktivní formou prezentace - prosvětlené panely, přírodní dioráma, vitríny s exponáty, promítání na stěny, vestavěnou světnici podhorské chalupy, dotykové obrazovky a další. jin